sobota, 04 styczeń 2025 14:03

Rynek nieruchomości - stabilizacja cen i większa konkurencja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rynek nieruchomości-Kraków Rynek nieruchomości-Kraków pixabay/poglądowe

Grudzień, przyniósł stabilizację na rynku mieszkań w Polsce. Z raportu portalu Tabelaofert wynika, że dwie trzecie nowo wprowadzanych inwestycji, miało ceny niższe od średniej rynkowej dla danego miasta, co jest efektem wysokiej podaży i dużej konkurencji między deweloperami. Warto podkreślić, że z analizy blisko 46 tys. mieszkań wynika, że ceny obniżono dla 14,5 tys. lokali.

Spis treści:

Kraków - różnice cenowe na tle innych miast

Według Roberta Chojnackiego, założyciela portalu Tabelaofert, dane z Krakowa, pokazują ciekawą dynamikę zmian cen. Choć w dwukrotnie większej liczbie mieszkań, podniesiono ceny niż je obniżono, średnia cena metra kwadratowego spadła o 1,4 proc.. Świadczy to o zróżnicowaniu rynku oraz wpływie specyficznych inwestycji na średnie wartości.

W innych miastach, takich jak Gdańsk, Gdynia, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów i Szczecin, przeważały obniżki cen. Z kolei Bydgoszcz, Gliwice, Kielce, Kraków i Toruń, znalazły się w grupie miast, gdzie więcej mieszkań zdrożało. Katowice, Poznań, Radom i Warszawa odnotowały minimalne zmiany, co sugeruje równowagę rynkową.

Sprzedaż mieszkań - stabilizacja w największych miastach

Jak wynika z raportu, w grudniu sprzedaż mieszkań na sześciu największych rynkach (Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław) była niemal identyczna jak w listopadzie, notując jedynie symboliczny wzrost o 0,3 proc.. Wzrosty sprzedaży odnotowano w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu, natomiast w Krakowie i Warszawie zanotowano niewielkie spadki.

Grudzień oraz listopad, były najtrudniejszymi miesiącami dla deweloperów, natomiast korzystnymi dla nabywców. Od stycznia prognozowany jest stopniowy wzrost sprzedaży mieszkań, co związane jest z rządowym programem Kredyt na Start, który przynosi jasność co do finansowania zakupu mieszkań.

Nowe inwestycje i oczekiwania rynku

Deweloperzy intensywnie walczą o klientów, co przekłada się na atrakcyjne oferty cenowe w nowych projektach. Wynika to również z konieczności osiągnięcia określonego poziomu przedsprzedaży, który umożliwia pozyskanie środków na budowę. Jak zauważa Robert Chojnacki, wiele osób, które wstrzymywały się z zakupem mieszkań, może wkrótce podjąć decyzję, o ile ich zdolność kredytowa na to pozwoli.

Grudniowy rynek nieruchomości przyniósł stabilizację, ale również wyraźne różnice między poszczególnymi miastami. Atrakcyjne ceny nowych mieszkań, to efekt nie tylko konkurencji, ale także konieczności dostosowania się do wymagań banków i oczekiwań klientów. Pierwsze miesiące 2025 roku pokażą, czy przewidywana tendencja wzrostowa się utrzyma.

Źródło: TVN24

Wyświetlony 24 razy