Spis treści:
- Warszawa i Kraków - spadki cen mieszkań
- Mniejsze miasta - różne trendy cenowe
- Prognozy na najbliższe miesiące
Warszawa i Kraków - spadki cen mieszkań
W dwóch największych miastach - Warszawie i Krakowie - ceny mieszkań spadły w porównaniu do poprzedniego roku. Od października 2024 roku, wartości nieruchomości w tych lokalizacjach utrzymują się na poziomie z marca i kwietnia 2024 roku. Według prognoz, w kolejnych miesiącach możliwe są dalsze spadki cen lub niewielkie wzrosty, co wskazuje na stabilizację rynku.
Sytuacja w dużych miastach nie jest jednolita. Średnia cena za metr kwadratowy, w grupie sześciu największych miast, wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca w lutym 2025 roku. Był to pierwszy wzrost, od ponad pół roku. Mimo tego, dynamika zmian wciąż pozostaje ograniczona, a eksperci nie przewidują gwałtownych wzrostów cen.
Mniejsze miasta - różne trendy cenowe
W miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, ceny wzrosły o 2,2 proc. w ujęciu miesięcznym, co jest jednym z wyższych wyników w ostatnich latach. Z kolei w średnich miastach, liczących od 100 do 500 tys. mieszkańców, odnotowano spadek cen o 0,5 proc. To wskazuje na różnice w dostępności mieszkań i popycie na nieruchomości w zależności od regionu.
Liczba mieszkań na sprzedaż, w lutym 2025 roku była o 9,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Największe spadki podaży, wystąpiły w najmniejszych miejscowościach, gdzie oferta zmniejszyła się o 13 proc. W dużych miastach liczba ogłoszeń sprzedaży spadła o 7 proc. w skali roku, co również sugeruje ograniczoną podaż mieszkań na rynku.
Prognozy na najbliższe miesiące
Eksperci PIE podkreślają, że rynek nieruchomości przechodzi okres stabilizacji. Roczny wzrost cen mieszkań we wszystkich grupach miast wynosi średnio 5 proc.. W największych miastach dynamika wzrostu jest mniejsza - ceny są o 3,4 proc. wyższe niż rok wcześniej, co oznacza, że utrzymują się na poziomie z kwietnia 2024 roku.
W perspektywie kilku miesięcy, nie przewiduje się gwałtownych zmian cenowych. Największy wpływ na sytuację na rynku nieruchomości, mogą mieć decyzje dotyczące stóp procentowych oraz polityka kredytowa banków. Mniejsza liczba ofert sprzedaży, może wpłynąć na stopniowe odbicie cen, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Jednocześnie w dużych miastach spodziewane są niewielkie wahania cen, co może oznaczać dalsze ustabilizowanie rynku.
Źródło: PAP