Dźwigi osobowe, które określane są także jako windy osobowe, są zaliczane do kategorii urządzeń dźwignicowych. Głównym celem takich dźwigów osobowych jest umożliwienie transportu osób pomiędzy kondygnacjami. Również winda osobowa może służyć do transportowania ładunków na daną wysokość podnoszenia związaną z wysokością budynku.
Obecnie windy osobowe używane są powszechnie w wielu typach obiektów, między innymi w obiektach mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych, użyteczności publicznej jak urzędy, szpitale. W najwyższych z nich wysokość podnoszenia dźwigu może wynosić kilkaset metrów. Usprawniają one wtedy przemieszczanie się ludzi i dzięki temu stanowią bardzo dobre uzupełnienie schodów. W przypadku tych najnowocześniejszych często wystarczy tylko kilka czy kilkanaście sekund, żeby przemieścić się z parteru na wysokie piętro.
Przed inwestorem chcącym zamontować dźwigi osobowe w obiekcie stoi zatem ważna decyzja. Jaki rodzaj windy wybrać?
Wybór windy osobowej – na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Przy zamawianiu dźwigów osobowych konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu czynników. Należy pamiętać o tym, że w przypadku takich konstrukcji istotne jest spełnienie odpowiednich wymogów dyktowanych przez przepisy prawa budowlanego. Duże znaczenie ma także wysokość podnoszenia. Wobec tego inwestor nie ma pełnej dowolności w wyborze takich wind, które będą spełniały jego wymagania.
Najlepiej skorzystać wtedy z pomocy firm specjalizujących się w realizacji takich inwestycji. Mogą one dokładnie zapoznać się z projektem budynku i zasugerować takie rozwiązania, które będą dla niego optymalne.
Tego typu usługi oferuje między innymi firma Interlift, która ma wieloletnie doświadczenie w branży.
Rodzaje dźwigów osobowych
Obecnie dźwigi osobowe można podzielić na kilka różnych kategorii w zależności od ich konstrukcji. Najczęściej winda osobowa ma jedną z poniższych form:
- dźwig hydrauliczny
- dźwig elektryczny reduktorowy – z górną maszynownią
- dźwig elektryczny bezreduktorowy – bez maszynowni
W mniejszych budynkach najczęściej montuje się hydrauliczne windy osobowe. Wymagają one odpowiedniej przestrzeni przeznaczonej do montażu maszynowni, na przykład w formie szafy.
Do pomieszczeń o większym natężeniu ruchu zazwyczaj stosuje się windy elektryczne. Dzieli się je na dwie kategorie, czyli na modele reduktorowe oraz bezreduktorowe.
Reduktorowa winda osobowa to model wyposażony w maszynownię umieszczaną nad dźwigiem. Takie modele najczęściej stosowane są wtedy, gdy wysokość podnoszenia jest znaczna. Z kolei winda bezreduktorowa, która nazywana jest także windą bez maszynowni, wyposażona jest w napęd umieszczony w górnej części konstrukcji. Także rekomendowana jest ona do przestrzeni, gdzie wysokość podnoszenia jest znaczna.
Dobór odpowiedniego systemu warto pozostawić specjalistom, którzy wskażą, jaki z nich najlepiej sprawdzi się w danym obiekcie.
Windy osobowe – bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
Niezależnie od tego, ile wynosi wysokość podnoszenia, winda musi spełniać odpowiednie wymogi bezpieczeństwa. Dzisiaj każda winda osobowa wyposażana jest w szereg zaawansowanych systemów wspomagających jej niezawodną pracę.
Aby zredukować ryzyko poważnych awarii dźwigów osobowych oraz ich potencjalnych skutków, stosuje się specjalne chwytaki umieszczane w szybie, które redukują nadmierną prędkość opadającej windy. Także wykorzystuje się zderzaki w podszybiu windy.
Dodatkowo, dla bezpieczeństwa i komfortu obsługi, windy osobowe wyposaża się w czujniki ruchu montowane w drzwiach oraz w systemy umożliwiające szybką łączność ze służbami bezpieczeństwa.
Wobec tego wybór właściwej windy ma bardzo duże znaczenie. Nie tylko powinna być estetyczna, lecz również bezpieczna i nowoczesna, aby oferować maksymalny poziom ochrony dla użytkowników niezależnie od tego, ile wynosi jej wysokość podnoszenia.