poniedziałek, 31 sierpień 2020 17:09

Zraszacze jako ochrona przeciwpożarowa – czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
ochrona przeciwpożarowa ochrona przeciwpożarowa

Pomimo popularności zraszaczy jako elementu systemu ochrony przeciwpożarowej, nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie dla budynku. W niektórych przypadkach użycie rozwiązania opartego na działaniu wody może przynieść spore szkody. Tak więc przed wyborem systemu przeciwpożarowego należy uwzględnić szereg czynników, zaczynając od temperatur panujących w budynku po użyte materiały budowlane.

 

Czy niska temperatura negatywnie wpływa na skuteczność zraszaczy? 

Jeżeli nasza konstrukcja nie posiada efektywnego systemu ogrzewania lub znajduje się na zewnątrz i jest stale narażona na działanie czynników atmosferycznych, należy rozważyć wybór innego systemu ochrony przeciwpożarowej niż taki, który oparty jest na zraszaczach wodnych. 

Niskie temperatury powodują zamarzanie wody i tym samym doprowadzą do pękania rur doprowadzających ją do zraszaczy. Taki system jest praktycznie bezużyteczny podczas okresów zimowych i wymaga licznych napraw przed nadejściem wiosny i cieplejszej pogody. 

W jakich budynkach zraszacze są zupełnie nieprzydatne? 

Z pewnością nie zainstalujemy ich w garażach mieszkalnych oraz handlowych. W przypadku nieogrzewanych magazynów szybko przestaną prawidłowo funkcjonować, a w przemysłowych chłodziarkach i zamrażarkach w ogóle nie będą działały. Zamarznięte woda nie będzie w stanie porazić sobie z nagłym pożarem.  

Również na poddaszach mieszkaniowych, czy też komercyjnych większą popularnością cieszą się alternatywne systemy ochrony przeciwpożarowej. Na stronie https://www.promattop.pl/ można znaleźć wszystkie nowoczesne rozwiązania, które sprawdzają się w każdej branży. 

Kiedy zraszacze mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników? 

Przede wszystkim wewnątrz obiektów, w których są wytwarzane lub jedynie wykorzystywane rozmaite środki chemiczne, które przestają być bezpieczne po kontakcie z wodą. W takich miejscach używa się zazwyczaj alternatywnych systemów ochrony przeciwpożarowej umożliwiających tłumienie ognia oraz wczesne ostrzeganie. Dodatkowo używa się specjalnych materiałów budowlanych cechujących się wysoką klasą odporności na ogień. 

Wyświetlony 2405 razy