piątek, 19 lipiec 2024 19:56

Regulacje prawne dotyczące wycinania drzew owocowych w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Drzewa owocowe Drzewa owocowe fot: Sylwester Niedzielski

W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, możliwość wycinania drzew owocowych na własnej działce nie zawsze wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia. Przepisy zostały tak skonstruowane, aby chronić zieleń nawet na terenach prywatnych, jednak z pewnymi wyjątkami dla drzew owocowych.

Przepisy regulujące wycinkę drzew owocowych

Właściciele działek, mogą usuwać drzewa owocowe bez konieczności uzyskania zezwolenia w wielu przypadkach, co jest znaczącym udogodnieniem, szczególnie dla osób zajmujących się profesjonalnie uprawą owoców. Usunięcie starszych drzew i krzewów na plantacjach, które są zastępowane nowymi nasadzeniami, jest przykładem działania, które nie wymaga formalnych pozwoleń.

Wymagania dotyczące wycinania

Ustawa o ochronie przyrody określa specyficzne wymiary, przy których wycięcie drzewa na własnej posesji może wymagać zezwolenia. Są one zależne od gatunku drzewa:

● 80 cm obwodu dla takich gatunków jak topola, wierzba, klon jesionolistny i srebrzysty

● 65 cm dla kasztanowca, robinii akacjowej oraz platana klonolistnego

● 50 cm dla innych gatunków drzew

Krzewy, jeśli rosną w skupiskach nie większych niż 25 m2, również mogą być usuwane bez dodatkowych formalności.

Wyjątki i ograniczenia

Nie wszystkie działania, związane z wycinaniem drzew są jednak wolne od ograniczeń. Jeżeli drzewa owocowe znajdują się na obszarach chronionych, takich jak tereny zabytkowe czy miejsca publiczne, wycinka wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń. W przypadku, gdy drzewo owocowe klasyfikuje się jako dekoracyjne, jego wycięcie również może zostać zakwestionowane i wymagać formalnego pozwolenia.

Dodatkowo, zgodnie z przepisami, usuwane drzewa nie mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych, a pozyskane drewno może być używane wyłącznie do własnych potrzeb właściciela działki.

Okresy dozwolone do wycinki

Drzewa i krzewy owocowe można wycinać w okresie od 15 października do 1 marca. Jest to czas, kiedy rośliny są w stanie zimowej wegetacji, co ułatwia ich usuwanie. W okresie lęgowym ptaków, wycinanie drzew jest zakazane, chyba że uprzednio sprawdzono, czy w koronie nie znajdują się gniazda chronionych gatunków ptaków.

Regulacje dotyczące wycinania drzew owocowych na własnej działce, są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj i stan drzewa. Przepisy te mają na celu równoważenie potrzeb indywidualnych właścicieli i ochrony środowiska naturalnego. W przypadku wątpliwości, zawsze warto zasięgnąć opinii w lokalnym wydziale ochrony środowiska, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji prawnych związanych z niewłaściwą wycinką.

Źródło: Murator

 

Wyświetlony 175 razy