środa, 20 kwiecień 2022 17:28

Jak wybrać odpowiedni grunt do podłoża?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
preparat gruntujący preparat gruntujący pixabay

Gruntowanie jest to czynność, która polega na na nałożeniu za pomocą walka lub pędzla malarskiego specjalnego preparatu gruntującego.

Składnikiem tego preparatu jest wodna mikrodyspersja polimerowa, która została odpowiednio rozcieńczona i zawiera substancje pomocnicze. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele różnych produktów – jednak czym kierować się przy wyborze odpowiedniego preparatu gruntującego? Warto zwrócić uwagę na poniższe paramerty.

Jakie są rodzaje preparatów  do gruntowania?

Na rynku znajdziesz dwa rodzaje preparatów gruntujących – jedne występują w postaci gotowej do bezpośredniego użycia na podłoże, z kolei drugie to koncentraty, które przed gruntowaniem należy rozcieńczyć z wodą. Podczas podejmowania decyzji o tym jaki preparat wybrać, miej na uwadze takie parametry jak:

  • rodzaj powierzchni,
  • właściwości klimatyczne wnętrza,
  • cechy materiału wykończeniowego.

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, wśród preparatów gruntujących wyróżniamy:

  • grunt wzmacniający – podczas jego produkcji wykorzystuje się substancję wiążącą duży rozmiar cząsteczek. Takie działanie sprawia, że preparat ten zmniejsza jej wnikanie w podłoże. Dzięki temu środek wytwarza na gruntowanej powierzchni mocną i elastyczną powłokę. Grunt tego typu stosuj pod tynki gipsowe, kleje, płytki ceramiczne oraz podłoża ceglane. Doskonale wzmacnia także stare tynki. Pamiętaj, że grunt wzmacniający, którego jakość jest dobra powinien mieć barwę mleka.
  • grunt głęboko penetrujący – w tym przypadku wielkość cząsteczek substancji czynnej może być nawet do 10 razy mniejsza w porównaniu z gruntem wzmacniającym. Preparat ten wnika bardzo głęboko w gruntowaną powierzchnię, ograniczając przy tym jej zdolność pylenia oraz chłonność.
  • grunt szczepny – cechuje się tym, że poprawia przyczepność oraz wyrównuje chłonność gruntowanego podłoża. Możemy go użyć, aby gruntować powierzchnie betonowe, gipsowe, cementowe oraz wapienne. Służy do gruntowania pod tynki, płytki ceramiczne, kleje, szpachlówki, farby wodne oraz różnego rodzaju posadzki. Jednym z jego rodzajów jest grunt mineralny szczepny. Zachowuje on wysoką paroprzepuszczalność podłoża. Tworzy lekką, a zarazem wytrzymałą warstwę wykończeniową.
  • grunt silikonowy – ten środek jest natomiast przeznaczony głównie pod farby silikonowe. Sprawia, że chłonność gruntowanej powierzchni jest zredukowana. Ponadto nie likwiduje jej paroprzepuszczalności.

Jaki grunt jest najlepszy?

Aby wybrać idealny preparat gruntujący należy wziąć pod uwagę poniższe parametry:

  • Ilość wiążących cząsteczek stałych - dobre jakościowo preparaty są w posiadaniu od 10 do 12 % wiążących cząsteczek stałych. Nie wybieraj najtańszych preparatów, ponieważ oferują one w swym składzie jedynie 1-2% substancji czynnej. W praktyce jest to praktycznie zakupem wody zabarwionej polimerem.
  • Wydajność - jest to kolejne istotne kryterium. Wydajność powinna oscylować wokół 10 m2/l.
  • Rodzaj podłoża - do każdego podłoża przeznaczony jest inny preparat gruntujący.
Wyświetlony 977 razy