środa, 20 kwiecień 2022 17:19

Jak wybrać odpowiedni wąż spawalniczy do cięcia metali i spawania?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
wąż spawalniczy wąż spawalniczy pixabay

Spawanie, zgrzewanie, lutowanie, a także cięcie metali wymagają nie tylko odpowiednich umiejętności i wiedzy, ale także sprawnych urządzeń. Sprawność ta związana jest zarówno z urządzeniami stosowanymi w różnych technologiach łączenia metali, jak i z pozostałymi elementami używanymi w procesach, m. in. z wężami spawalniczymi.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze węża spawalniczego? Jak dobrać odpowiedni i dlaczego jest to takie ważne? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Spawanie i cięcie metali z użyciem gazów

Węże spawalnicze przeznaczone są do spawania gazowego, czyli do jednej z najbardziej rozpowszechnionych metod łączenia elementów metalowych. Warto podkreślić, że gazowe spawanie termiczne, choć efektywne i bardzo popularne szczególnie w branży metalowej, budowlanej i elektrotechnicznej, jest również niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Niesie ze sobą ryzyko śmierci oraz poważnych obrażeń takich jak poparzenia czy zatrucia. Dlatego każdy element stosowany w procesie spawania – od odzieży ochronnej, poprzez urządzenie spawalnicze po zawory, złącza i węże – musi być sprawny i najwyższej jakości.

Jak wybrać wąż spawalniczy – podstawowe wymagania

Przy wyborze węża spawalniczego należy kierować się w pierwszej kolejności względami bezpieczeństwa. Normy wskazują jednoznacznie na wymogi, jakim muszą odpowiadać węże do gazów. Przede wszystkim muszą być dobrane odpowiednio do przeznaczenia, rodzaju gazu i ciśnienia znamionowego. Przy zastosowaniu mieszanki gazowej, wykorzystuje się wąż odpowiedni do gazu dominującego w danej mieszance. Niezależnie od rodzaju gazu, każdy wąż spawalniczy używany na stanowisku spawalniczym musi spełnić następujące warunki:

  • długość minimalna – 5 m;
  • długość maksymalna mierzona od punktu pomiaru ciśnienia do punktu odbioru gazu (palnika) – 20 m;
  • przedłużanie węży jest dopuszczalne przy użyciu dwuzłączek metalowych o średnicy znamionowej węża. Każdy z łączonych odcinków musi mieć długość co najmniej 4 m.

Oczywiste jest, że wąż spawalniczy przeznaczony do użytku musi być w pełni sprawny i pozbawiony jakichkolwiek uszkodzeń.

Dobór węża odpowiedni do zastosowanego gazu

Poza wymogami ściśle związanymi z zasadami BHP, wybierając wąż spawalniczy należy kierować się również parametrami urządzenia, do którego ma być stosowany. Należą do nich wymogi związane z fizycznymi cechami takimi jak:

  • ciśnienie i temperatura pracy;
  • średnica wewnętrzna;
  • grubość ścianki;
  • odporność warstwy zewnętrznej na czynniki środowiskowe.

Wąż spawalniczy zawsze należy dobrać również odpowiednio do zastosowanej mieszanki gazowej. Na rynku można nabyć węże przeznaczone m. in. do:

  • acetylenu;
  • sprężonego powietrza, azotu, argonu, CO2;
  • propanu i mieszaniny metylo-acetylenu-propadienu;
  • propanu, butanu i innych mieszanin zgodnych z określonymi normami.

W sprzedaży dostępne są również węże typu twin, zespolone, np. przeznaczone do transportu acetylenu i tlenu. Jeden z przewodów takiego podwójnego węża, odpowiednio oznaczony, transportuje tlen, a drugi – acetylen.

Wyświetlony 861 razy