piątek, 11 luty 2022 20:09

Manometr, czyli urządzenie o niezwykle szerokim zastosowaniu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Manometr przemysłowy Manometr przemysłowy https://www.pneumat.com.pl

Manometr to urządzenie, które znajduje zastosowanie w praktycznie każdym sektorze przemysłu. Z tego powodu manometry są niezwykle pożądane.

Warto podkreślić, że przy wyborze takiego urządzenia niezwykle istotne jest jego przeznaczenie, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów manometrów. Czym jeszcze kierować się podczas doboru manometru?

Manometr, czyli precyzyjny pomiar temperatury i ciśnienia

Powszechnie rzecz ujmując, głównym zadaniem manometrów jest precyzyjny pomiar ciśnienia lub temperatury (wówczas mówimy o termomanometrze). Urządzenia te pełnią więc funkcje niezwykle istotną dla każdego systemu, czy urządzenia, do którego są podłączone. Zbyt duże ciśnienie jest w stanie rozsadzić system rurowy, tak samo jak za wysoka temperatura

manometr ciśnieniowy w instalacji

manometr ciśnieniowy w instalacji

Warto w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić, że manometry spotykane są powszechnie, także na co dzień, np. w butlach tlenowych do nurkowania. Urządzenia te, ze względu na bardzo szerokie zastosowanie, cieszą się dużym zainteresowaniem. Na uwagę zasługuje również fakt, iż istnieje wiele różnych rodzajów manometrów, które przeznaczone są do różnych celów.

Dlaczego jakość manometrów jest tak istotna?

Manometr musi charakteryzować się odpowiednią jakością, ponieważ jest to urządzenie, którego głównym zadaniem jest kontrola ciśnienia i temperatury. Z tego powodu samo urządzenie musi wyróżnia się doskonałą trwałością, która pozwoli bezbłędnie wskazywać konkretne parametry.

manometry przemysłowe w układzie technicznym

manometry przemysłowe w układzie technicznym

To właśnie dlatego jakość manometru musi zawsze być na maksymalnie wysokim poziomie, ponieważ od tego urządzenia praktycznie zawsze zależy jakość i stan całego systemu, który kontroluje.

Ze względu na bardzo szerokie zastosowanie istnieje wiele różnych rodzajów manometrów, przez co z powodzeniem można dostosować go do urządzenia, czy systemu, w którym ma być taki manometr zainstalowany, np. manometr różnicowy. Do najczęściej spotykanych manometrów zaliczamy manometry standardowe tarczowe, radialne Bourdona do tlenu, do pomiaru kompresji, glicerynowe, specjalne, czy cyfrowe.

manometry z rurką Bourdona

manometry z rurką Bourdona

To oczywiście tylko niewielki wycinek różnych rodzajów manometrów, ponieważ ich pełna lista jest bardzo duża.

manometr ciśnienia przy zbiorniku

manometr ciśnienia przy zbiorniku

Gdzie szukać dobrych jakościowo manometrów?

Dziś manometry powszechnie dostępne są w sklepach budowlanych, czyli tak zwanych sieciówkach. Warto jednocześnie zaznaczyć, że bardzo wygodną opcją jest także zamawianie manometrów w sklepach internetowych. Taki sklep musi oczywiście wyróżniać się renomą, taką jak np. sklep internetowy pneumat.com.pl. W sklepie tym możemy znaleźć wiele różnych rodzajów manometrów, które przed wszystkim wyróżniają się doskonałą jakością, dzięki czemu są w stanie pełnić swoją niezwykle istotną funkcję, przez naprawdę długi czas.

Nierdzewny manometr ciśnieniowy

 

Wyświetlony 1117 razy