poniedziałek, 28 luty 2022 16:28

Czym jest sprężarka rotacyjna?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
sprężarka rotacyjna sprężarka rotacyjna pixabay

Sprężarka rotacyjna to inaczej dmuchawa śrubowa, czyli bezolejowa sprężarka śrubowa przeznaczona do wytwarzania niskich ciśnień do 1,5 bar.

 

Taka konstrukcja pozwala osiągnąć bardzo wysoką wydajność oraz efektywność energetyczną., a ponadto jest urządzeniem sprężającym bezolejowo czyli gwarantującym wysoką jakość sprężonego powietrza wolną od zanieczyszczeń olejem. Ponadto, tłumik sprężarki rotacyjnej wykonany jest w wersji bez materiałów tłumiących (absorbcyjnych), gdyż zdecydowano się na inny sposób redukcji poziomu hałasu: bez materiału absorpcyjnego ale na zasadzie użycia fali dźwiękowych które wygaszają się wzajemnie i w ten sposób unikając faktu wypłukiwania materiału absorpcyjnego i przedostawania się go do sprężonego powietrza. Skutek: powietrze wolne od oleju i zanieczyszczeń materiałem absorbcyjnym, idealne np. w zastosowaniu w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym.

Budowa i zastosowanie sprężarek rotacyjnych

Pod względem budowy, sprężarka rotacyjna bardzo przypomina pompy. Do sprężarki nie trafia jednak ciecz, a gaz, który pod wpływem ruchu obrotowego wirników zwiększa swoje ciśnienie oraz temperaturę. Sprężarki rotacyjne są powszechnie wykorzystywane w praktycznie każdej gałęzi przemysłu począwszy od zastosowań w gospodarce wodno-ściekowej po bardzo wymagające zastosowania w górnictwie, cementowniach czy energetyce.

Połączenie dmuchawy i sprężarki

Możliwości nowoczesnych kompresorów są coraz większe, a dzięki firmie Aerzen na rynek trafił agregat łączący w sobie technologię dmuchaw i sprężarek. Model Delta Hybrid, bo o nim mowa, charakteryzuje się wyjątkowo szerokim zakresem regulacji, bo aż od 25 do 100 procent. Jest w stanie wytwarzać i podciśnienie, i nadciśnienie, będąc przy tym maszyną energooszczędną, pozwalającą na oszczędności sięgające nawet 15 procent w stosunku do tradycyjnych urządzeń, tj. dmuchaw rotacyjnych. W zależności od przepływu objętościowego i ciśnienia zwrot z inwestycji na skutek oszczędności energetycznych, możliwy jest w krótkim czasie.

W sprężarce rotacyjnej wykorzystano dwa różne profile rotorów: profil dmuchawy 3+3 jest odpowiedzialny za niskie różnice ciśnienia, podczas gdy profil sprężarki 3+4 służy do wytwarzania wysokich ciśnień, sięgających 1500 mbar. Model rotacyjny świetnie sobie radzi nawet w trudnym otoczeniu, gdzie występują bardzo wysokie temperatury. Jest przy tym maszyną niezwykle bezpieczną, gwarantującą prawidłowy przebieg nawet tych bardziej wymagających procesów technologicznych.

 

Wyświetlony 1582 razy