wtorek, 03 październik 2023 16:25

Zwalczanie mszyc w pszenicy ozimej jesienią

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
producent środków ochrony roślin ProAgri producent środków ochrony roślin ProAgri mat.prasowe

Gdy jesień jest dość długa i ciepła, znacząco wzrasta zagrożenie nalotem mszyc na plantacje zbóż ozimych, głównie pszenicy i jęczmienia. Mszyca to szkodnik, który nie tylko powoduje uszkodzenia rośliny uprawnej z powodu żerowania na niej, ale może też przyczyniać się do porażenia pszenicy ozimej chorobami wirusowymi i grzybowymi.

 

Dlatego jest to bardzo istotne, by zapobiegać i zwalczać mszyce jesienią sprawdzonymi metodami. Jak to zrobić?

Czym są mszyce i jakie zagrożenia niosą dla pszenicy?

Mszyce to niewielkie owady, które w zależności od gatunku, mają kolor czarny, zielony lub biały. Posiadają błoniaste skrzydła, często zredukowane. Samica mszycy posiada dwie pary skrzydeł.

Nalot mszyc na plantacje zbóż ozimych zaczyna się zwykle późnym latem lub jesienią. Samice żerują i składają jaja na roślinie uprawnej, z których na wiosnę wylęgają się larwy. Z nich rozwijają się samice, które składają niezapłodnione jaja, by znów wykluło się z nich pokolenie samic. Późnym latem z jaj wylęgają się samce.

Mszyce mogą mieć formę bezskrzydłą – wtedy żerują tylko na jednej roślinie, jak i uskrzydloną, co pozwala im migrować na inne rośliny.

Mszyce żerujące na roślinach wysysają soki z różnych części zielonych rośliny. Pierwszym objawem obecności mszyc w uprawach są jasne przebarwienia występujące na liściach, które z czasem ulegają skręceniu i deformacji.

Mszyce wydzielają też lepką wydzielinę, która może zwiększać ryzyko wystąpienia grzybów sadzakowych. Pojawienie się mszyc w zbożach to także większe zagrożenie przeniesienia przez nie chorobotwórczych patogenów. Jednym z największych zagrożeń jest wirus żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).

Najlepsze praktyki i zasady zwalczania mszyc

Aby uchronić uprawy pszenicy ozimej  i innych zbóż przed mszycami i związanymi z nimi zagrożeniami, istotne jest monitorowanie plantacji pod kątem obecności następujących gatunków mszyc: czeremchowo-zbożowej, zbożowej i różano-trawowej.

Monitorowanie polega  na umieszczeniu na polu żółtych naczyń z wodą z dodatkiem środka zmniejszającego napięcie powierzchniowe lub też lustracji plantacji.

Mszyce występujące jesienią w zbożach ozimych należy zwalczać jak najszybciej, gdyż mogą one doprowadzić do nieodwracalnych szkód i znacząco obniżyć plony. Nie jest to łatwe ze względu na warunki atmosferyczne występujące jesienią.

Dlatego należy wybrać skuteczny insektycyd, który poradzi sobie także w stosunkowo niskich temperaturach. Należy po niego sięgnąć po stwierdzeniu obecności pierwszych osobników mszyc w uprawach.

Więcej na temat zwalczania mszyc znajdziesz na: https://proagri.com/atlas-szkodnikow/mszyce/

TopGun 050 CS od ProAgri - skuteczny insektycyd na mszyce

TopGun 050 CS od producenta środków ochrony roślin ProAgri to jeden z najskuteczniejszych insektycydów dostępnych na rynku. W jego skład wchodzi substancja czynna lambda-cyhalotryna zaliczana do grupy pyretroidów.

Preparat ma bardzo szeroki zakres działania. W sposób pośredni skutecznie chroni przed chorobami wirusowymi występującymi w zbożach ozimych, których wektorem są mszyce zbożowe. Przenoszą one wirusa żółtej karłowatości jęczmienia z roślin zakażonych na zdrowe, przez co choroba może się roznosić w błyskawicznym tempie, a szkody przez nią powodowane są nieodwracalne.

Insektycyd TopGun 050 CS pozwala skutecznie zwalczać mszyce, tym samym zahamowując proces roznoszenia wirusów. Zabieg nalistny preparatem należy wykonać jak najszybciej po stwierdzeniu obecności mszyc w uprawie.

Dzięki skutecznym zabiegom insektycydowym wykonanym jesienią w pszenicy ozimej i innych zbożach ozimym możesz zwalczyć nalot mszyc w początkowej fazie i ochronić plantację przed negatywnym wpływem ich żerowania.

Zachęcamy do sprawdzenia także innych preparatów do ochrony roślin od ProAgri. Odznaczają się one potwierdzoną skutecznością oddziaływania oraz szerokim zastosowaniem.

Wyświetlony 616 razy