poniedziałek, 02 październik 2023 11:11

Serwisowanie kosiarki spalinowej i przygotowanie jej do sezonu zimowego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
filtry do kosiarek filtry do kosiarek Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Niektórzy sezon koszenia kończą z wielką ulgą, natomiast inni żałują, że to już koniec. Jednak niezależnie od motywacji, warto skupić się na przygotowaniu kosiarki do sezonu zimowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przygotować kosiarkę, żeby przetrwała do kolejnej wiosny. 

 

Jak przygotować kosiarkę? 

Przygotowanie kosiarki do zimy nie jest trudnym zadaniem, a z pewnością zapewni nam spokój w trakcie wiosennych przygotowań do sezonu. Przed rozpoczęciem prac  należy odłączyć świecę zapłonową w kosiarkach spalinowych, w kosiarkach elektrycznych trzeba odłączyć przewód zasilający, w kosiarkach akumulatorowych wyjąć akumulator. 

W jaki sposób czyścić kosiarkę po sezonie? 

Kosiarka służyła nam przez długi czas, nic dziwnego, że po długiej pracy trzeba ją oczyścić. Do czyszczenia wystarczy nam zwykła woda oraz szczotka. Przy pomocy tych elementów można usunąć pozostałości trawy z obudowy kosiarki. Nie można przy tym zapomnieć o miejscach, które są trudno dostępne. W przypadku trudnych zabrudzeń świetnie spisze się drewniana łopatka bądź wąż ogrodowy. Trzeba zachować rozwagę, gdyż woda pod większym ciśnieniem może doprowadzić do uszkodzenia kosiarki. Należy unikać strumienia na łożyska, uszczelki i wrażliwe miejsca. 

W czasie oczyszczenia kosiarki spalinowej od spodu nie można zapomnieć o odchyleniu jej od tyłu, żeby świeca zapłonowa była podniesiona w górę. W innym przypadku, jeżeli przechylimy kosiarkę za nisko albo w bok możemy doprowadzić do przecieku oleju. Taka sytuacja może poważnie wpłynąć na uszkodzenie kosiarki. 

W jaki sposób można zabezpieczyć kosiarkę przed zimą? 

  Na samym początku trzeba zająć się usunięciem pozostałości paliwa, a większe ilości najlepiej usunąć przy pomocy odsysarki. Jeżeli w zbiorniku ciągle są resztki paliwa trzeba ją zostawić na jałowym biegu do momentu aż wypalenia się do końca. W późniejszym etapie po bezpiecznym czasie, w momencie gdy silnik się ochłodzi, zbiornik można opróżnić do końca.   

Zostawienie paliwa na zimę bądź dolewanie go do pełna jest wysoce nieekonomiczne, wietrzeje, paliwo starzeje się, oraz traci swoje właściwości. Dodatkowo takie działanie może wiązać się z trudnościami z ponownym odpaleniem silnika na wiosnę. 

Istotną sprawą jest kontrola poziomu oleju, tak by znajdował się na prawidłowym poziomie. Podczas przygotowań do sezonu zimowego warto wyposażyć się również w filtry do kosiarek  i noże do kosiarek

Po zakończeniu czyszczenia oraz konserwacji kosiarek powinniśmy umieścić je w suchym pomieszczeniu. Wtedy nie będzie narażona na warunki atmosferyczne.            

Wyświetlony 372 razy