poniedziałek, 16 grudzień 2024 13:43

Zabezpieczenie budowy zimą - Jak się do tego zabrać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zabezpieczenie budowy przed zimą Zabezpieczenie budowy przed zimą fot: pixabay/poglądowe

Budowa domu zimą, może wydawać się wyzwaniem, ale odpowiednie przygotowanie pozwoli na bezpieczne przerwanie prac i zabezpieczenie budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Właściwe zabezpieczenie stanu surowego otwartego lub zamkniętego, to klucz do zachowania trwałości konstrukcji i ułatwienia dalszych prac wiosną. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, by odpowiednio zadbać o budynek na czas zimowej przerwy.

Spis treści:

Co obejmuje stan surowy otwarty

Stan surowy otwarty oznacza, że dom ma już wzniesioną konstrukcję, w tym ściany nośne, kominy, strop nad parterem oraz schody żelbetowe. Optymalnym rozwiązaniem na tym etapie jest wykonanie więźby dachowej i tymczasowego pokrycia dachu. Jeśli prace zatrzymały się wcześniej, należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie budynku.

  • Zamknięcie otworów - otwory okienne, drzwiowe i bramne należy zamknąć, używając desek, płyt budowlanych lub folii budowlanej rozpiętej na ramach z listew. Dzięki temu, wnętrze budynku będzie chronione przed wiatrem, deszczem i śniegiem.
  • Zabezpieczenie od góry - jeśli dach nie jest jeszcze gotowy, należy tymczasowo przykryć strop lub więźbę membraną, papą lub folią budowlaną, które dodatkowo należy obciążyć, by wiatr ich nie zerwał.

Jak chronić stan surowy zamknięty

W stanie surowym zamkniętym, budynek ma już zamontowane okna, drzwi zewnętrzne, a często także bramę garażową. Wewnątrz mogą znajdować się ściany działowe i instalacje. Zabezpieczenie takiego budynku przed zimą wymaga zadbania o cyrkulację powietrza oraz ochronę przed potencjalnymi intruzami.

  • Wentylacja - Jeśli nie ma nawiewników w oknach, należy je rozszczelnić, aby zapewnić minimalny przepływ powietrza. To zapobiega gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni.
  • Ochrona przed kradzieżą - warto rozważyć montaż kamer monitorujących, lub wynajęcie ochrony, zwłaszcza jeśli w budynku znajdują się wartościowe materiały budowlane, lub wykończeniowe.

Jak zadbać o instalacje wodne

Jeżeli w budynku znajduje się działająca instalacja wodna, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Przed zimą trzeba spuścić wodę z rur, a elementy wystawione na działanie mrozu osłonić otuliną termoizolacyjną. W przeciwnym razie, mróz może spowodować pęknięcie rur i poważne uszkodzenia.

Wykorzystaj zimę jako czas na sezonowanie

Zima to także czas na naturalne wysychanie murów i betonu. Sezonowanie konstrukcji w okresie zimowym poprawia jej wytrzymałość, co przekłada się na większą trwałość budynku w przyszłości. Wiosną można bez przeszkód przejść do dalszych etapów budowy i prac wykończeniowych.

Budowa domu zimą, wymaga staranności i odpowiednich zabezpieczeń, ale przerwa w tym czasie może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie. Dobrze przygotowany budynek przetrwa zimę w nienaruszonym stanie, co pozwoli na efektywną kontynuację prac w cieplejszych miesiącach.

Źródło: Murator

Wyświetlony 27 razy