sobota, 11 listopad 2023 14:27

Jak wybrać nawozy, żeby dostarczyć roślinom składniki odżywcze i zebrać obfite plony? 3 wskazówki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
nawozy nawozy pixabay

Potężny rynek nawozów sprawia problemy nawet osobom, które mają podstawowe doświadczenie w tym obszarze. Na rynku mamy dostępne nawozy organiczne i mineralne, a w każdym z produktów znajduje się szereg substancji odżywczych. Producenci zachwalają swoje organiczne nawozy, czy nawozy mineralne i tworzą opisy na kilka stron pełne skomplikowanego nazewnictwa.

A Ty chciałeś tylko kupić coś, co poprawi odporność roślin i sprawi, że będziesz miał zdrowe rośliny – pełne wigoru i chęci do życia. Tylko takie uprawy roślin zapewnią Ci najlepsze plony. W tym poradniku poznasz proces nawożenia od praktycznej strony. Dowiesz się, jakie błędy niszczą efekty nawożenia oraz jak wybrać najlepsze nawozy, które spełnią Twoje oczekiwania. A to wszystko na przykładzie uprawy konopi. Zapraszamy!

Popularne błędy przy dostarczaniu składników odżywczych – Co za dużo, to nie zdrowo

To zdecydowanie najpopularniejszy błąd, który grozi strasznymi skutkami. Przy wyborze nawozów z pewnością zwrócisz szczególną uwagę na opis produktu. Tam znajdziesz informacje o efektach, jakie ma przynieść zastosowanie danego nawozu. Przeczytasz tam o cudownych właściwościach produktu. Nawozy zapewniają wzrost roślin, poprawiają kondycję roślin, dostarczają niezbędne składniki odżywcze, które dbają o prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i wiele więcej. Z opisu dowiesz się również, jak dawkować nawóz i kiedy zobaczysz efekty działania. Na tym etapie możesz dojść do prostego wniosku. Po co tyle czekać, skoro możesz zwiększyć dawkę dwukrotnie i efekty pojawią się dwa razy szybciej? Rośliny konopi zaprezentują Ci szybkie efekty takiego nawożenia – pytanie tylko, czy o takie efekty Ci chodziło?

Zadaniem nawozów dedykowanym roślinom konopi, czy jakimkolwiek innym, jest dostarczenie odpowiedniej dawki składników odżywczych. Producent nawozu badał przez kilka miesięcy swój produkt, żeby określić, jaka dawka nawozu będzie odpowiednia. Jeśli stwierdzisz, że oszukasz system i zastosujesz podwójną dawkę, to licz się z konsekwencjami. Zbyt duża ilość składników odżywczych sprawi, że Twoje rośliny się spalą i nie dostarczą satysfakcjonujących plonów.

Jakie składniki odżywcze powinny posiadać nawozy organiczne, czyli dobór produktu

Zorientuj się, jakich składników odżywczych potrzebują Twoje rośliny. Kiedy poznasz listę niezbędnych makro i mikroelementów, wyposaż się w nawóz, który ma w składzie przydatne substancje. Skup się na kluczowych składnikach, a zobaczysz efekty stosowania nawozu. W przypadku uprawy marihuany do 3 najważniejszych elementów zaliczymy azot, fosfor oraz potas. To kluczowy zestaw substancji, bez których uprawa marihuany nie dostarczy zadowalających plonów.

Ale wymienione substancje to nie wszystko. Najlepsze nawozy do uprawy marihuany zawierają również wapń, magnez oraz siarkę. Ta trójka zapewnia roślinom stabilny rozwój oraz ochronę przed chorobami.

Co jeszcze warto uwzględnić przy wyborze nawozu? 1 rzecz

Faza rozwoju rośliny to kolejny element, o którym należy pamiętać przy nawożeniu. Wyżej wspomnieliśmy o niezbędnych składnikach odżywczych, jakie musisz dostarczyć roślinom. Zestaw przydatnych mikro i makroelementów zmienia się w zależności od fazy rozwoju. To kolejny temat, który musisz zgłębić, jeśli chcesz prawidłowo nawozić swoje uprawy. Nawozy do uprawy marihuany również możemy rozdzielić ze względu na fazę rozwoju rośliny.

W fazie wegetatywnej, kiedy rośliny mają 3-4 liście, zaleca się podlewanie roślin 2-3 razy w tygodniu nawozem o podwyższonej zawartości potasu. Zmianę zalecą się zastosować około 6 tygodni po kiełkowaniu, kiedy roślina potrzebuje więcej potasu i fosforu. Kolejna zmiana dotyczy fazy kwitnienia. W okresie kwitnienia roślina potrzebuje wszystkich składników odżywczych w maksymalnej dawce. Natomiast dwa tygodnie przed zbiorami zalecane jest zmniejszenie stężenia azotu, fosforu i potasu.

Uwzględnienie powyższych wskazówek przy nawożeniu zwiększy plony oraz zapewni stabilny rozwój każdej uprawy.

Wyświetlony 278 razy