poniedziałek, 14 wrzesień 2020 11:13

Zadaszenie i ogrzewanie basenu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Zadaszenie basenowe Zadaszenie basenowe

Kto z nas nie chciałby mieć swojego własnego basenu w ogrodzie lub w domu? Jest to marzenie wielu ludzi. Dzięki temu można zrelaksować się w wodzie w dowolnym momencie, bez konieczności wyjazdów na pływalnię. Ponadto własne baseny pozwalają na większy komfort i bezpieczeństwo - nie trzeba dzielić wodnej przestrzeni z tłumem obcych ludzi.

Osoby, które pragną zbudować basen całoroczny, powinny zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego zadaszenia, a także ogrzewania. Dzięki temu będzie można korzystać z pływalni nawet w zimne, pochmurne dni!

Najlepsze zadaszenia basenów

Nasz klimat jest bardzo zmienny. Czasem nawet w wakacje trudno jest znaleźć ciepłe i słoneczne dni. Dlatego tak bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zadaszenie. Nie tylko chroni ono przed zimnem i zanieczyszczeniami, ale także pozwala na zminimalizowanie energii, która jest zużyta na podgrzewanie wody. 

Wiele ciekawych możliwości dotyczących zadaszenia basenu jest dostępnych na stronie: https://folkpool.pl/zadaszenia-basenowe-do-basenu/. Jedną z najprostszych możliwości jest specjalna folia solarna. Wiele osób decyduje się także, na wykorzystanie pianki poliuretynowej, rolet basenowych automatycznych,  a także zadaszenia z poliwęglanu lub aluminium.  Przykrycie basenu to bardzo ważna kwestia, także dlatego aby zatroszczyć się o bezpieczeństwo zwierząt i dzieci.

Odpowiednie ogrzewanie basenu

Podgrzewacze wody do basenu to kolejna, niezwykle interesująca kwestia. Nasłonecznienie w Polsce trwa zwykle około 4 miesięcy. Jednak obecność specjalnych urządzeń może znacznie wydłużyć ten okres. Dzięki nim można korzystać z basenu także w chłodne i pochmurne dni. 

Jedną z propozycji dostępnych na stronie: https://folkpool.pl/ogrzewanie-podgrzewacz-do-basenu/ są specjalne pompy ciepła do basenu. Pozwalają one na zapewnienie optymalnej temperatury wody w chłodne dni. Urządzenia takie działają bardzo efektownie. Warto jednak je wykorzystać zwłaszcza w przypadku basenów, które są znacznie oddalone od budynków mieszkalnych. Kolejną możliwością są wymienniki ciepła. Zdają one egzamin w przypadku basenów, które znajdują się blisko głównych źródeł ciepła np. pieca gazowego, olejowego, pompy ciepła czy paneli solarnych. 

W basenach można też wykorzystać specjalne grzałki elektryczne. Są one łatwe w montażu i wymagają jedynie doprowadzenia prądu. Prąd jest dość drogim nośnikiem, dlatego grzałka nie powinna chodzić przez cały czas. Chcąc ogrzać wodę można też wykorzystać instalacje solarne lub typowo basenowe panele słoneczne, czyli płyty polietylenowe, przez które przepływa woda z baseny. Panela to bardzo proste rozwiązanie, które można ręcznie sterować, aby dopasować je do własnych możliwości. Ich wadą jest jednak to, że kiedy nie świeci słońce woda nie jest ogrzewana. Warto więc dobrze przemyśleć wybór i zdecydować się na najlepsze rozwiązanie, które sprawdzi się w danym wypadku.

Wyświetlony 1207 razy