sobota, 30 maj 2020 18:46

Warzywa z własnej uprawy

Oceń ten artykuł
(176 głosów)
Uprawa warzyw - papryka Uprawa warzyw - papryka

Wśród pomysłów na oszczędzanie w domowym budżecie bardzo często pojawia się propozycja prowadzenia własnej uprawy warzyw. Pomysł ten jest bardzo ciekawy i wszyscy ci, którzy mają własną ziemię, działkę albo duży balkon mogą go przetestować w praktyce.

 


Dlaczego warto mieć własne warzywa?


Warzywa z własnej uprawy to przede wszystkim gwarancja zdrowia. Gdy uprawiamy coś samodzielnie doskonale wiemy czy były stosowane nawozy i środki ochrony roślin. Mając warzywa z własnej uprawy spożywamy także dużo świeższe produkty, bo nasze warzywa nie są transportowane z innego kontynentu. Takie osobiście wyprodukowane warzywa mogą być pewnym sposobem na oszczędności, co dotyczy przede wszystkim warzyw drogich takich jak fasola szparagowa czy bakłażany. Uprawa warzyw zlokalizowana blisko domu to także duża wygodna. Gdy tylko mamy taką potrzebę możemy na przykład zerwać kilka liści sałaty, rzodkiewki, szczypiorek i dodać je do kanapek albo do sałatki. Z własnoręcznie zebranych płodów można także zrobić przetwory czy mrożonki na zimę.


Czy własnoręczna uprawa warzyw jest trudna?


Wiele osób odkłada w nieskończoność decyzję o założeniu ogrodu warzywnego, gdyż są one przekonane, że będzie to przedsięwzięcie trudne i czasochłonne. Z całą pewnością każdemu ogrodowi trzeba poświęcić swój czas na siewy, odchwaszczanie, podlewanie i zbiory. Uprawianie warzyw nie jest jednak zadaniem bardzo trudnym wystarczy posiąść podstawowe umiejętności. Wiedzę można zdobywać z książek, z prasy, programów telewizyjnych i internetowych. Warto o radę prosić także osoby z otoczenia, które posiadają doświadczenie w uprawie warzyw.


O czym warto pamiętać planując ogród warzywny?

 

Zanim zaczniemy uprawiać warzywa powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Jesienią warto, więc przekopać ziemie i zastosować nawóz organiczny. Następnie na początku sezonu dokładnie zastanawiamy się nad tym, co chcemy posadzić. Każdy z nas ma swoje preferencje, co do ulubionych warzyw, trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że nie mogą one rosnąć dowolnie. Każda roślina ma odmienne wymagania glebowe, potrzebuje innej ilości światła. Oprócz tego trzeba brać pod uwagę zasady dobrego sąsiedztwa, gdyż niektórym warzywom szkodzi bliskie posadzenie z określonymi roślinami. Jeśli na danej działce były już uprawiane warzywa to trzeba także zachować zasady prawidłowego zmianowania. Plan ogrodu dobrze jest rozrysować sobie w formie papierowej. Przyda się on również w okresie późniejszym na wypadek gdybyśmy zapomnieli, co w danym miejscu zostało posiane albo zebrane.


Co jeszcze warto zrobić?


Przed każdym nowym sezonem przyda się także wizyta w dobrym sklepie ogrodniczym. Trzeba będzie kupić nasiona, sadzonki, podstawowe narzędzia, agrowłókninę, folię czy środki odstraszające gryzonie. Uprawiając warzywa na działce miejskiej dobrze jest kupić na przykład gotowy kompost o ile nie posiadamy własnego. Sklep ogrodniczy to miejsce gdzie znajdziemy wiele rodzajów podłoży, dedykowanych dla określonych roślin.

 

Jak uprawiać zdrowe warzywa film

 

Wyświetlony 2090 razy