Słów kilka o cytrusach
W Polsce cytrusy mogą być uprawiane jedynie w doniczkach, ponieważ nasz klimat nie jest odpowiedni, zwłaszcza zima. Latem można jednak bez obaw wystawić je na zewnątrz. Jako rośliny doniczkowe są często używane do podkreślenia słonecznego charakteru tarasów w stylu śródziemnomorskim. Droga rozprzestrzeniania się drzewek cytrusowych jest kręta i prawdopodobnie zaczyna się w cieplejszych okolicach Azji Zachodniej. Stamtąd przetransportowano je przez Persję aż do Grecji i całego regionu śródziemnomorskiego. Dziś drzewka cytrusowe obsypane owocami możemy spotkać na całym świecie — także w polskich sklepach ogrodniczych. Cytrusy budzą śródziemnomorskie skojarzenia prawdopodobnie z powodu ogromnej popularności, jaką cieszyły się we Włoszech, stając się główną dekoracją ogrodów. Sadzono je przed domami, jak i w specjalnych, dużych pojemnikach, choć tamtejszy klimat wymaga zabezpieczenia ich na zimę. Wiecznie zielone liście, aromatyczne owoce i przepięknie pachnące kwiaty to jedne z głównych przyczyn, dla których warto uprawiać cytrusy w doniczce. Na jakie gatunki warto zwrócić uwagę? Oto najpopularniejsze cytrusy, które możesz posadzić w doniczce!
Pomarańcza gorzka
W naturalnym środowisku jest dużym drzewem gęsto pokrytym ostrymi cierniami. Białe kwiaty wydzielają silny, słodki aromat, którego nie sposób zapomnieć. W związku z charakterystycznym, gorzkim smakiem owoców, używa się ich do produkcji słynnego angielskiego dżemu pomarańczowego. Siewki tego gatunku doskonale sprawdzają się jako podkładki do szczepienia innych gatunków cytrusów. Pomarańcza gorzka uprawiana w doniczkach występuje najczęściej w odmianie karłowej.
Cytryna zwyczajna
Drzewko o średniej wielkości i ciernistych gałęziach. Cechą charakterystyczną tego gatunku są duże, jasnozielone liście. Białe, pachnące kwiaty pojawiają się jednocześnie z owocami, co jest dla cytrusów zjawiskiem nietypowym. Uprawiana w doniczce wymaga szczególnej ochrony przed mrozem, ponieważ jest na niego bardzo wrażliwa.
Mandarynka
Z pewnością jeden z najpopularniejszych owoców cytrusowych w Polsce. Mandarynki to niskie drzewka o ciemnozielonych liściach i ciernistych pędach. Bardzo mocno się rozrastają i regularnie obsypują owocami. Liście tej rośliny wydzielają specyficzny zapach uwalniany przy najdelikatniejszym dotknięciu.
Pomarańcza słodka
Tworzy duże, gęsto ulistnione drzewo, które obficie owocuje, prezentując się wyjątkowo urokliwie. W większości przypadków sadzonki tego gatunku są dostępne w wersji karłowej lub jako mieszańce wielu odmian.
Cytrusy — pielęgnacja i uprawa
Dzięki wieloletniemu krzyżowaniu i selekcji udało się uzyskać odmiany dość dobrze znoszące niższe temperatury, nadające się do uprawy w pojemnikach. Okres kwitnienia cytrusów przypada na wczesną wiosnę. Wymagają one stanowisk słonecznych, jasnych i osłoniętych przed wiatrem. W sklepach ogrodniczych dostępne jest specjalne podłoże skomponowane tak, aby sprostać wymaganiom cytrusów. Równie ważne jest regularne nawożenie odpowiednim nawozem. Rośliny te łatwo dają się formować, ponieważ bardzo dobrze znoszą przycinanie. Cytrusy są podatne na chlorozę, a przechowywane w nieodpowiednich warunkach łatwo zapadają na choroby grzybowe. Do tego często atakowane są przez mszyce, czerwce lub przędziorki. Należy więc bezwzględnie przestrzegać zasad prawidłowego podlewania, które zależne jest od wybranego gatunku i jego odmian. Cytrusy w doniczce to śródziemnomorski akcent, który ociepli wnętrze i nada mu przyjaznego charakteru. Dzięki licznym odmianom cytryn, pomarańczy i mandarynek, łatwo wybierzesz roślinę odpowiednią i łatwą w pielęgnacji. Pamiętaj, aby sadzonki kupować w renomowanych sklepach ogrodniczych. Masz wtedy pewność, że były one pielęgnowane w należyty sposób, wydłużając ich żywotność.
Zobacz film jak uprawiać cytrusy