czwartek, 17 czerwiec 2021 16:40

Róże – o czym trzeba pamiętać podczas pielęgnacji?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Choroby róż Choroby róż pixabay

Niejeden właściciel ogrodu nie wyobraża sobie swojej roślinnej oazy, bez obecności róż. Te piękne kwiaty bywają jednak wymagające, a choroby róż potrafią zniweczyć cały wysiłek związany z uprawą. W jaki sposób prawidłowo pielęgnować róże, aby uniknąć przykrych konsekwencji? Oto kilka sprawdzonych wskazówek!

 

Odpowiednie podłoże

Pięknie pachnące i barwne róże należy sadzić w odpowiednio przygotowanym podłożu. Najlepszym wyborem jest piaszczysto-gliniasta gleba o sporej zawartości próchnicy. Jasne odmiany róż powinno się sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, zaś ciemne kwiaty wymagają odrobiny cienia. Warto unikać nadmiernej wilgoci i sąsiedztwa wysokich drzew.

Prawidłowe podlewanie róż

Róże preferują systematyczne i obfite podlewanie, ale nie można robić tego zbyt często. W takim przypadku kwiaty słabo się zakorzeniają. Podlewając róże warto pamiętać, aby zbytnio nie zamoczyć ich liści i kwiatów.

Regularne spulchnianie ziemi

Prawidłowy wzrost róż w dużej mierze zależy od stanu podłoża. System korzenny tych kwiatów bardzo źle rozwija się, gdy gleba pozostaje zbita. Doświadczeni właściciele krzewów różanych dobrze wiedzą, że niezbędne jest spulchnianie ziemi wokół krzewu przynajmniej raz w roku. Dzięki temu woda łatwiej wnika w glebę z korzyścią dla korzeni.

Ochrona przed chorobami róż

Choroby róż stanowią prawdopodobnie najpoważniejsze zagrożenie dla tych kwiatów. Posiadając w ogrodzie krzewy, warto nauczyć się rozpoznawać symptomy najpopularniejszych chorób.

Oto najpopularniejsze choroby róż:

  • Czarna plamistość – za tę chorobę odpowiadają grzyby, a głównym symptomem są czarne plamy pojawiające się na liściach, które szybko opadają pozbawiając róże efektywnego wyglądu. Rozwiązaniem problemu będzie odpowiedni oprysk chemiczny.
  • Mączniak prawdziwy – tę chorobę można rozpoznać po białym nalocie pojawiającym się na roślinach. Liście zwijają się i marszczą. Mączniak najczęściej pojawia się latem i jesienią. Przed opryskiem należy usunąć zaatakowane fragmenty krzewu.
  • Mączniak rzekomy – głównym symptomem choroby są brunatne plamy pojawiające się na żółknących liściach, a także biały nalot. Z tą odmianą mączniaka walczy się w identyczny sposób – usuwając zainfekowane fragmenty i stosując oprysk.
  • Rdza róży – pomarańczowe zarodniki pojawiają się obficie na spodniej stronie liści, które następnie żółkną i opadają. Właściciele różanych krzewów powinni mieć się na baczności szczególnie przy wysokiej wilgotności powietrza. Miejsca infekcji muszą zostać zniszczone, a później krzew wymaga oprysku specjalnym preparatem.

Jak dobrać odpowiednie środki ochrony róż? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w poradnikach dostępnych na stronie Lovethegarden.com.

Wyświetlony 1330 razy