wtorek, 01 czerwiec 2021 12:15

Reportaż ślubny i inne usługi fotograficzne na weselu – na co się zdecydować?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Paweł Kotas Paweł Kotas pixabay

Ślub i wesele to wydarzenie, na które bardzo często wynajmowany jest profesjonalny fotograf. Ma on na celu uwiecznić wyjątkowe dla całej rodziny chwile.

Obecnie, tak jak wiele innych dziedzin, fotografia ślubna rozwija się i proponowane są cały czas nowe usługi. Jedną z ciekawszych propozycji okazuje się fotoreportaż ślubny. Czym dokładnie on jest i czy warto się na niego zdecydować? Jakie jeszcze usługi fotograficzne warto wziąć pod uwagę, zamawiając fotografa na wesele?

Czym jest reportaż ślubny? Czy warto go wybrać?

Reportaż ślubny to jedno z ciekawszych rozwiązań, które obecnie jest proponowane przez fotografów weselnych. W czasie jego wykonywania tworzona jest relacja, która pozwala na uchwycenie najcenniejszych momentów wyjątkowego dnia. Fotograf towarzyszy rodzinie przez cały dzień, również w czasie przygotowań czy błogosławieństwa rodziców. Następnie udaje się do miejsca zawarcia związku małżeńskiego i uroczystości weselnych. Coraz więcej osób zwraca uwagę zatem, gdzie odbywają się przygotowania i wesele, tak by miejsce, jak najlepiej prezentowało się na zdjęciach. Przykładem może być tutaj wesele w Amber Room, z którego sesję w formie reportażu zobaczysz na stronie: https://pawelkotas.com/. Tutaj przedstawione jest wesele odbywające się w kameralnej aranżacji w pięknej sali w obiekcie otoczonym ogrodem.

Jakie jeszcze usługi fotografów ślubnych cieszą się dużym zainteresowaniem?

Obok reportaży ślubnych cały czas zamawiane są także inne usługi fotograficzne. Mogą to być np. klasyczne sesje w studio. Jednak różnią się one często od sztywnych sesji, jakie były wykonywane jeszcze kilkanaście lat temu. Lecz o wiele większym zainteresowaniem cieszą się obecnie sesje w plenerze. Często pozwalają one na uchwycenie bardziej spontanicznych momentów. Można też dostosować scenerię zdjęć np. do pasji Pary Młodej. Zdjęcia mogą też być wykonywane w nietypowych wnętrzach, o ile ich właściciele i zarządcy wydadzą na to zgodę.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także sesje narzeczeńskie. Są one nie tylko piękną pamiątką z wyjątkowego okresu przygotowywania się do ślubu. Pozwalają także przygotować się do tego, co czeka przyszłych małżonków w czasie głównej sesji ślubnej.

Fotograf na ślubie i weselu – czym kierować się przy wyborze?

Przy wyborze fotografa, który ma uwiecznić ten wyjątkowy dzień, należy zwrócić uwagą na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim warto zapoznać się z jego portfolio, by zobaczyć, jak pracuje, co jest jego specjalizacją oraz jak obrabia zdjęcia przed ich oddaniem klientowi. Dużo może wnieść także bezpośrednia rozmowa z fotografem, w czasie której będą poczynione kolejne ustalenia. Warto też zapoznać się z opiniami na temat danej osoby, jeśli to możliwe porozmawiać z jego wcześniejszymi klientami.

Po wstępnych ustaleniach należy podpisać umowę, w której będą zawarte poczynione wcześniej ustalenia słowne. Do najważniejszych zapisów, jakie powinny znaleźć się w umowie, zalicza się przede wszystkim wskazanie daty i miejsca wykonania usługi, jej ceny, ilości zdjęć oddanych po obróbce oraz formy ich przekazania.

Wyświetlony 1155 razy