Jednym z takich wysokiej jakości oborników jest obornik kurzy, który składa się odchodów zwierząt takich jak kury lub kurczaki i słomy ze ściółki, której zwykle używają do odpoczynku lub składania jaj.
Jakie są właściwości obornika kurzego?
Biorąc pod uwagę dietę tych zwierząt w ciągu ich życia, obornik kurzy jest bardzo interesującą alternatywą w rolnictwie ze względu na zawartość składników odżywczych, która jest znacznie wyższa niż w przypadku innych rodzajów materii organicznej pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Zawartość azotu i fosforu w nim zawarta jest co najmniej dwukrotnie wyższa niż w innych nawozach rolniczych, takich jak obornik krowi.
Procentowa zawartość odchodów kurcząt i innych materiałów nie jest jedyną zmienną w zawartości składników odżywczych. Wiek kurcząt i sposób ich hodowli również odgrywają ważną rolę.
Oprócz kurzych odchodów obornik zawiera wszystko inne, co jest zbierane podczas czyszczenia kurnika: mocz, pióra, resztki paszy i ściółkę z kurnika, taką jak słoma i siano, wióry sosnowe lub cedrowe, ścinki trawy, rozdrobnione liście i papier z recyklingu. Z tego powodu stosunek NPK w oborniku kurzym jest bardzo zróżnicowany. Średni skład. dobrze sporządzonego obornika kurzego jest następujący:
- Materia organiczna 70,0%
- Azot 3,47%
- Fosfor 3,08
- Potas 2,09
- Wapń 6,12%
- Magnez 0,83
- Sód 0,56
Mówimy zatem o jednym z nawozów naturalnych o najwyższym stężeniu składników odżywczych, dlatego jest on zwykle stosowany jako nawóz w wielu wymagających uprawach.
W przeciwieństwie do innych rodzajów obornika od większych zwierząt (takich jak koniowate lub bydło), zawartość potasu jest znacznie niższa, więc zwykle miesza się go z nawozami takimi jak siarczan potasu, aby go wzbogacić i zwiększyć jego zawartość.
Obornik kurzy można kupić w małych ilościach (głównie w workach), na przykład tutaj dostępny jest w 10 litrowym worku: https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/obornik-kurzy-granulowany-10-litrow-id-1645, lub w dużych ilościach, w postaci całych ciężarówek.
Jaki jest cel stosowania obornika kurzego w rolnictwie?
Wysoka zawartość materii organicznej w oborniku kurzym zapewnia glebie ogólną poprawę jej parametrów fizycznych, chemicznych i biologicznych.
Obornik ten jest jednak wykorzystywany głównie do dostarczania składników odżywczych, ponieważ, jak wspomniano powyżej, ich zawartość jest znacznie wyższa niż w przypadku innych zwierząt, a tym bardziej w porównaniu z kompostem roślinnym, w którym często brakuje azotu i fosforu. Niektóre z zalet obornika kurzego w poprawie właściwości gleby są następujące:
- Zwiększa stężenie materii organicznej i węgla w glebie.
- Zwiększa życie mikrobiologiczne i heterogeniczność.
- Poprawia retencję wilgoci i rozwój korzeni.
- Zwiększa zawartość składników odżywczych i przyswajalność nawozów.
Dawkowanie obornika kurzego
Obornik kurzy, nie ma określonej dawki, a jego ilość zależy głównie od ilości składników odżywczych, które chcemy wprowadzić do gleby. Na przykład, aby dostarczyć 100 UF azotu, biorąc pod uwagę średnie stężenie 3,4% azotu w glebie, trzeba dostarczyć 3 t/ha (3000 kg/ha). Zwykle stosuje się jednak od 5 do 10 t/ha, co pokrywa znaczną część zapotrzebowania upraw na azot, fosfor i potas.
Jeśli celem jest dawkowanie tego obornika na metr kwadratowy, dla małych powierzchni i innych obszarów, takich jak ogrody i sady, mówilibyśmy o zalecanej normie 0,5-1 kg/m2. Dla porównania, w przypadku innych nawozów o mniejszej koncentracji składników odżywczych, stosuje zazwyczaj od 2 do 3 kg/m2.