czwartek, 07 grudzień 2023 18:09

Obornik kurzy - właściwości i zastosowanie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obornik kurzy - właściwości i zastosowanie Obornik kurzy - właściwości i zastosowanie Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Obornik zwierzęcy można uzyskać od wielu różnych zwierząt. Na jego jakość wpływa jednak to, czym są karmione zwierzęta, dlatego te zwierzęta, które żywią się warzywami, produkują najlepszej jakości obornik.

 

Jednym z takich wysokiej jakości oborników jest obornik kurzy, który składa się odchodów zwierząt takich jak kury lub kurczaki i słomy ze ściółki, której zwykle używają do odpoczynku lub składania jaj.

Jakie są właściwości obornika kurzego?

Biorąc pod uwagę dietę tych zwierząt w ciągu ich życia, obornik kurzy jest bardzo interesującą alternatywą w rolnictwie ze względu na zawartość składników odżywczych, która jest znacznie wyższa niż w przypadku innych rodzajów materii organicznej pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Zawartość azotu i fosforu w nim zawarta jest co najmniej dwukrotnie wyższa niż w innych nawozach rolniczych, takich jak obornik krowi.

Procentowa zawartość odchodów kurcząt i innych materiałów nie jest jedyną zmienną w zawartości składników odżywczych. Wiek kurcząt i sposób ich hodowli również odgrywają ważną rolę.

Oprócz kurzych odchodów obornik zawiera wszystko inne, co jest zbierane podczas czyszczenia kurnika: mocz, pióra, resztki paszy i ściółkę z kurnika, taką jak słoma i siano, wióry sosnowe lub cedrowe, ścinki trawy, rozdrobnione liście i papier z recyklingu. Z tego powodu stosunek NPK w oborniku kurzym jest bardzo zróżnicowany. Średni skład. dobrze sporządzonego obornika kurzego jest następujący:

  • Materia organiczna 70,0% 
  • Azot 3,47%
  • Fosfor 3,08
  • Potas 2,09
  • Wapń 6,12%
  • Magnez 0,83
  • Sód 0,56

Mówimy zatem o jednym z nawozów naturalnych o najwyższym stężeniu składników odżywczych, dlatego jest on zwykle stosowany jako nawóz w wielu wymagających uprawach.

W przeciwieństwie do innych rodzajów obornika od większych zwierząt (takich jak koniowate lub bydło), zawartość potasu jest znacznie niższa, więc zwykle miesza się go z nawozami takimi jak siarczan potasu, aby go wzbogacić i zwiększyć jego zawartość. 

Obornik kurzy można kupić w małych ilościach (głównie w workach), na przykład tutaj dostępny jest w 10 litrowym worku: https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/obornik-kurzy-granulowany-10-litrow-id-1645, lub w dużych ilościach, w postaci całych ciężarówek.

Jaki jest cel stosowania obornika kurzego w rolnictwie?

Wysoka zawartość materii organicznej w oborniku kurzym zapewnia glebie ogólną poprawę jej parametrów fizycznych, chemicznych i biologicznych.

Obornik ten jest jednak wykorzystywany głównie do dostarczania składników odżywczych, ponieważ, jak wspomniano powyżej, ich zawartość jest znacznie wyższa niż w przypadku innych zwierząt, a tym bardziej w porównaniu z kompostem roślinnym, w którym często brakuje azotu i fosforu. Niektóre z zalet obornika kurzego w poprawie właściwości gleby są następujące:

  • Zwiększa stężenie materii organicznej i węgla w glebie.
  • Zwiększa życie mikrobiologiczne i heterogeniczność.
  • Poprawia retencję wilgoci i rozwój korzeni.
  • Zwiększa zawartość składników odżywczych i przyswajalność nawozów.

Dawkowanie obornika kurzego

Obornik kurzy, nie ma określonej dawki, a jego ilość zależy głównie od ilości składników odżywczych, które chcemy wprowadzić do gleby. Na przykład, aby dostarczyć 100 UF azotu, biorąc pod uwagę średnie stężenie 3,4% azotu w glebie, trzeba dostarczyć 3 t/ha (3000 kg/ha). Zwykle stosuje się jednak od 5 do 10 t/ha, co pokrywa znaczną część zapotrzebowania upraw na azot, fosfor i potas.

Jeśli celem jest dawkowanie tego obornika na metr kwadratowy, dla małych powierzchni i innych obszarów, takich jak ogrody i sady, mówilibyśmy o zalecanej normie 0,5-1 kg/m2. Dla porównania, w przypadku innych nawozów o mniejszej koncentracji składników odżywczych, stosuje zazwyczaj od 2 do 3 kg/m2.

Wyświetlony 276 razy