piątek, 26 sierpień 2022 16:35

Jak oświetlić ogród i przydomową przestrzeń – sprawdzone porady

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
https://lampy.it/ https://lampy.it/ pixabay

Lampy zastosowanie w ogrodzie i tuż przy domu mają za zadanie nie tylko podkreślić styl obiektu. Chodzi również o bezpieczeństwo poruszania się po przydomowej przestrzeni, wszystkich ścieżkach, i to o każdej porze dnia czy nocy.

 

W ogrodzie można zastosować różnego typu lampy. Które z nich sprawdzą się najlepiej? Doradzamy!

Oświetlenie ścieżek ogrodowych

Przy poszczególnych ścieżkach ogrodowych powinno się pojawić oświetlenie, które zapewni komfortowe i bezpieczne poruszanie się o każdej porze. Mogą to być mini latarenki czy też typowe słupki oświetleniowe. Lamp zewnętrznych warto poszukać w sklepie https://lampy.it/.

Jeśli nie chcemy przerabiać instalacji elektrycznej, a do tego zależy nam na ekologii oraz energooszczędności, zamiast typowego oświetlenia zewnętrznego można postawić na lampy solarne. Ustawimy je w dowolnych miejscach, bez konieczności podłączania do źródła prądu, co eliminuje problem związany z kosztownymi przeróbkami instalacji elektrycznej.

Lampy przy furtce i wejściu do domu

Pewnie wielokrotnie zdarzało nam się bezowocnie szukać kluczy do domu w plecaku bądź w torebce, wracając wieczorową porą. To uciążliwe i zajmuje zbędnie czas. Można tego uniknąć właściwie oświetlając furtkę, a przede wszystkim wejście do domu.

Jeśli wejście jest osłonięte, mamy większy wybór modeli lamp zewnętrznych. Jeśli zaś oświetlenie w całości będzie narażone na działanie czynników zewnętrznych, musi być maksymalnie zabudowane i posiadać odpowiedni parametr IP. Jest to wartość mówiąca o odporności na zalanie wodą oraz dostęp rozmaitych cząsteczek zabrudzeń. Im wyższe IP, tym lepsze zabezpieczenie oświetlenia.

Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z kształtnych i pasujących do architektury domu lamp. Wręcz przeciwnie! Wybór na rynku jest ogromny, a światłem można w ciekawy sposób podkreślić właśnie najciekawsze elementy architektoniczne. To zatem kwestia i bezpieczeństwa, i komfortu poruszania się w przydomowym terenie, i pożądanej estetyki.

Lampy na elewacji

Warto również rozważyć umieszczenie lamp na elewacji, np. w okolicach basenu. W tej roli doskonale sprawdzą się naświetlacze. Są proste, bardzo funkcjonalne, dają sporo przyjaznego oczom światła. Wbrew pozorom, mimo swojej konstrukcji, można je wkomponować nie tylko w nowoczesną czy minimalistyczną przestrzeń. Ciekawie bowiem kontrastują z ogrodami klasycznymi i z obiektami o charakterze skandynawskim.

Tak umieszczone światło tworzy przyjemną atmosferę, przydaje się nawet podczas wieczornych kąpieli w basenie. Do tego pozostawione włączone od zmierzchu do świtu podwyższa poziom bezpieczeństwa całego obiektu, ponieważ pod nieobecność domowników sugeruje, jakby jednak ktoś znajdował się na posesji. Obiekt jest zatem w mniejszym stopniu narażony na wizyty potencjalnych intruzów.

Zadbajmy o oświetlenie zewnętrzne, bo to nie tylko kwestia estetyki, ale i bezpieczeństwa. Dobierzmy estetyczne i ciekawe lampy, które dodatkowo podkreślą charakter przestrzeni.

Wyświetlony 690 razy