Równie popularne staje się wynajmowanie działek ROD, na które decydują się osoby mieszkające w blokach. W celu ułatwienia sobie pracy potrzeba wielu narzędzi, które dobrze jest składować w bezpiecznym miejscu np. w domku narzędziowym. Co warto wiedzieć na temat budowy takiego domku i na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować?
Co warto wiedzieć na temat budowy domku narzędziowego na działce lub w ogrodzie?
Na działkach dzierżawionych od związków działkowców, najczęściej altany czy domki narzędziowe już są postawione. O wiele częściej nowe altany są stawiane w przydomowych ogrodach. Warto wiedzieć, że przepisy określają to, jak powinna ona być posadowiona na posesji i jakie powinna mieć wymiary, aby nie było potrzebne pozwolenie na budowę. Jeżeli chodzi o domki narzędziowe stawiane na prywatnych działkach budowlanych to przepisy określają, że łączna powierzchnia altany i innych obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę np. ganków, nie przekraczała 35m2. Trzeba jednak pamiętać o zgłoszeniu chęci budowy takiego obiektu na działce. Co dokładnie trzeba zrobić w takiej sytuacji, można sprawdzić w przepisach prawa budowlanego.
Z jakich materiałów domek narzędziowy wybrać?
Jeżeli chodzi o materiał, z jakiego są stawiane tego rodzaju obiekty, to wiele osób decyduje się na blachę. Warto jednak rozważyć możliwość, jaką są domki narzędziowe drewniane. Są one bardzo praktyczne i przy odpowiedniej konserwacji wytrzymają długie lata użytkowania. W zależności od modelu mogą pełnić też funkcję drewutni, co przyda się szczególnie w ogródkach przydomowych. Warto też wspomnieć o tym, że tego rodzaju domki nie nagrzewają się tak bardzo, jak te wykonane z blachy. Dodatkowo często są one na tyle duże, by móc urządzić w nich także niewielką altankę np. na wypadek nagłego zarwania pogody.
Gdzie kupić domek narzędziowy?
Domki narzędziowe można nabyć w wielu miejscach stacjonarnie. Jednak ciekawym rozwiązaniem może okazać się ich zakup przez internet. Są one często w takiej sytuacji tańsze. Różnorodność projektów też przemawia za tym, aby skorzystać z takiej możliwości. Warto jednak pamiętać o tym, aby dowiedzieć się wcześniej, w jaki sposób domek jest transportowany i czy producent oferuje możliwość jego złożenia na miejscu. Często domki są transportowane w całości, wówczas można porozmawiać z producentem o usłudze ich kotwiczenia do podłoża.