niedziela, 16 październik 2022 11:50

Zamiokulkas - roślina dla początkujących

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Zamiokulkas Zamiokulkas mat.prasowe

Zamiokulkas zamiolistny to roślina doniczkowa, które nie wymaga zbyt wiele uwagi. W obecnych czasach jest to jedna z najpopularniejszych roślin wybierana do domów, oraz biur. Wyróżnia się eleganckim wyglądem, oraz skromnymi wymaganiami odnośnie uprawy.

 

Jest to zielona roślina domowa, która ma grube, skórzaste, oraz ciemnozielone liście o błyszczącej powierzchni. Może osiągnąć nawet metr wysokości, ale rośnie powoli. Na pewno nie zaskoczy właściciela nagłym wzrostem. Naturalnie występuje na terenach, gdzie panuje podrównikowy, suchy klimat. Stąd jego niewielkie wymagania w kwestii upraw. Zamiokulkas zamiolistny wykazuje dużą odporność na małe ilości wody, światła, oraz inne niesprzyjające roślinom warunki. Potocznie nazywa się go "żelazną rośliną". Jest świetnym wyborem dla osób, które zaczynają swoje przygody z pielęgnacją roślin. Przed wyborem, oraz zakupem tej rośliny warto przeczytać informacje zawarte na stronie https://www.ogarnijogrod.pl/zamiokulkas-jak-uprawiac-i-pielegnowac/.

Rośliny łatwe w uprawie: Zamiokulkas zamiolistny

Jak już zostało wspomniane wyżej, kwiat należy do grupy roślin mało wymagających, w związku z tym nie potrzebuje zbyt dużo uwagi przy jego pielęgnacji. Doskonale ozdabia wnętrza, oraz wygląda imponująco w każdym pomieszczeniu. Ceniony jest ze względu na dekoracyjność, oraz niewielkie wymagania. Nie należy go często nawozić, podlewać, oraz stosować jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych. Bez problemów poradzi sobie z brakiem wody nawet kilka tygodni. Brak światła również nie będzie dla niego problemem. Warto wiedzieć, że roślina ta nie jest podatna na choroby, oraz nie cierpi z powodu szkodników.

Zamiokulkas – uprawa

Zamiokulkas zamiolistny nie potrzebuje regularnego, częstego podlewania, ponieważ jego system w liściach, oraz kłączach gromadzi wodę na długo we własnych możliwościach. Poradzi sobie bez wody, kiedy wyjedziesz na urlop, lub zwyczajnie zapomnisz go podlać dłuższy czas. Ważne jest, aby go nie przelać. W ten sposób podlewając roślina stopniowo będzie opadać, aż zgnije, czy umrze. Według zaleceń Zamiokulkasa, należy podlewać wtedy kiedy ziemia w doniczce jest zupełnie sucha. Roślina powinna być podlewana wodą o temperaturze pokojowej. Należy ją lać prosto na podłoże, bez kontaktu wody z liśćmi.

Zamiokulkas

Zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolistny – światło

Roślina ta najlepiej czuje się w miejscu jasnym, jednak nie mocno nasłonecznionym. Należy unikać miejsc gdzie promienie słońca padają prosto na roślinę, ze względu na szkodliwość pod kątem oparzenia liści. Najlepiej będzie się czuła w miejscach zacienionych, lub w półcieniu. Kiedy położysz ją w miejscu ciemnym, jej liście zmienią kolor z ciemnozielonych na jasnozielone. Zamiokulkas najlepiej będzie rósł w temperaturze pokojowej to jest około 20-25 st. C.

Kwiat zamiokulkas – czy jest trujący?

Wybierając Zamiokulkasa na ozdobę swojego domu, warto wiedzieć, że jest to roślina trująca, która wydziela toksyczne substancje. Może w związku z tym powodować silne i uporczywe podrażnienia błon śluzowych, wymioty, biegunkę, a także uczulenie. Szczególnie niebezpieczny jest dla małych dzieci, oraz zwierząt domowych. Zjedzenie go może skończyć się bardzo źle, ale jeśli nie posiadasz małych dzieci, oraz zwierząt powinieneś się czuć bezpiecznie. Postaw na przestrzeganie kilku ważnych zasad po kontakcie z rośliną dla własnego bezpieczeństwa:

  • roślinę hoduj poza zasięgiem dzieci, oraz zwierząt Jeśli je posiadasz, umieść go na wysokich szafkach czy kwietnikach
  • dokładnie myj ręce po kontakcie z rośliną, a w czasie kontaktu nie dotykaj oczu, nosa oraz ust
Wyświetlony 625 razy