czwartek, 29 wrzesień 2022 15:54

Altana do ogrodu — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
altany drewniane altany drewniane pexels

Altana ogrodowa to miejsce, gdzie możesz spędzić wolny czas. Warto postawić ją, jeżeli planujesz przyjęcia z rodziną i przyjaciółmi. Zastanawiasz się nad atrakcyjną i praktyczną ozdobą na zewnątrz? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

 

Gdzie będzie stała Twoja altana?

Najważniejszym pytaniem jest to dotyczące lokalizacji ustawienia altany. Czy planujesz postawić ją tuż przy domu, czy w pewnej odległości? Do czego ma ona służyć? Czy chcesz umieścić w niej jedną ławkę jako miejsce na szybką kawę? Czy może Twoim marzeniem jest piękna, duża przestrzeń z wygodnymi meblami?

W zależności od Twoich potrzeb dobierz wielkość altany. Następnie zdecyduj, gdzie ją ustawisz. Jeżeli będzie się ona znajdowała wśród drzew, warto postawić na bardziej stabilną konstrukcję. Jeśli w Twojej okolicy często są burze z porywistym wiatrem, wiata również powinna być odpowiednio stabilna. Wszystko po to, żeby wytrzymała napór roślinności oraz mocne podrywy powietrza.

Altana dopasowana stylem do Twojego domu

Jeżeli altana ma być umieszczona w pobliżu domu, warto dopasować ją stylistycznie do jego wyglądu. Dodatkowym atutem będzie z pewnością wybranie produktu, który będzie komponował się z ogrodem. Pamiętaj o tym szczególnie w sytuacji, kiedy postanowisz ustawić konstrukcję w widocznym miejscu.

Dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie dachu altany do tego znajdującego się na szczycie Twojego domu. Wówczas wyraźnie widać, że stanowią one pewną całość, która ze sobą współgra. Jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie podwórka, z pewnością ten efekt spełni Twoje oczekiwania. Dodatkowo kładąc na dachu budowli pokrycie z budynku mieszkalnego zyskujesz pewność, że całość pozostanie sucha. W ten sposób dbasz nie tylko o estetykę podwórka, ale również o bezpieczeństwo swojej własności.

Drewniane altany ogrodowe — zabezpiecz je przed wilgocią

Najbardziej popularne są oczywiście altany drewniane. Ich konstrukcja jest stabilna i estetyczna. Masz również możliwość dopasowania kolorystycznego do swojego ogrodu. Jeżeli barwy staną się niewyraźne, istnieje opcja odmalowania konstrukcji stosunkowo niskim kosztem.

Budowle z drewna powinny być jednak odpowiednio zabezpieczone przed przeciekaniem — w taki sposób, żeby wilgoć nie przedostawała się do wnętrza. Oczywiście, z założenia altana jest otwarta i pod dachem nigdy nie będzie idealnie sucho. Jednak nadmiar wilgoci w środku może doprowadzić do zniszczenia drewna i konieczności wymiany większości elementów konstrukcji.

Jeżeli masz możliwość, wybieraj altany, które są odpowiednio zabezpieczone przed przeciekaniem. W ten sposób uchronisz siebie przed nieprzyjemnymi konsekwencjami deszczu lub burzy. Warto pamiętać o tym, że impregnację drewna należy powtarzać. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta i przeprowadzić zabezpieczenie w odpowiedniej chwili. Wówczas możesz mieć pewność, że Twoja altana jest chroniona przed skutkami wilgoci.

Zwróć uwagę na dach swojej altany

Czy dach Twojej altany jest wystarczająco solidny? Jego konstrukcja powinna być dopasowana do wymagań klimatycznych. Jeżeli w Twojej okolicy występują silne burze, konieczne jest lepsze zabezpieczenie pokrycia. W każdej sytuacji powinien być on na tyle stabilny, żeby wytrzymać standardowe porywy wiatru na zewnątrz.

Dobrze dopasowany dach w altanie odgrywa dużą rolę. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości produktach, zwróć na to uwagę. Firma Kempar oferuje budowle ogrodowe, które spełniają niezbędne wymogi bezpieczeństwa. Zwróć uwagę, czy Twój produkt również może być wykorzystywany bez żadnych przeszkód.

Wyświetlony 689 razy