piątek, 19 sierpień 2022 10:59

Dabecja kantabryjska - dlaczego warto mieć ją w ogrodzie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Dabecja Dabecja www.freepik.com

Dabecję dzielimy na dwa podstawowe gatunki - azorski i kantabryjski. Dziś przyjrzymy się jednak dabecji kantabryjskiej. Jest ona bardzo chętnie wykorzystywana w przydomowych ogrodach, ale także znajdzie swoje miejsce na balkonach i tarasach. Czym się charakteryzuje? Jak ją uprawiać? Gdzie możemy ją wykorzystać? Odpowiedzi poniżej.

 

Dabecja kantabryjska - czym jest?

Dabecja to gatunek rośliny, który posiada dwa gatunki - azorski i kantabryjski. My skupimy się dzisiaj na tym drugim rodzaju. Dabecja kantabryjska należy do rodziny wrzosowatych. Jest to niewielka krzewinka, która przypomina wrzosy i wrzośce, lecz odróżniają ją większe kwiaty. Spotkać ją można rosnącą na dziko w takich krajach jak Hiszpania, Portugalia i Irlandia.

Dabecja kantabryjska to roślina zimozielona, która dorasta maksymalnie do 40 cm. Jej strukturę tworzą cienkie, lecz sztywne wzniesione pędy. Zakwita ona najczęściej w lipcu i kwitnie aż do samej jesieni. Jej kwiaty są duże, pękate i dzbankowate z wywiniętymi na zewnątrz końcami płatków. Płatki mogą mieć różne kolory. Kwiaty wyrastają na cienkich, lekko owłosionych łodyżkach. 

Dabecja kantabryjska - jak ją uprawiać?

Dabecja kantabryjska posiada wymagania podobne do innych roślin wrzosowatych. Najlepiej czuje się ona w dobrze nasłonecznionym, ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu. Preferuje także próchniczą, lekko wilgotną i przepuszczalną glebę o kwaśnym odczynie pH. Podłoże wokół rośliny warto ściółkować korą sosnową. Zapobiegnie to jego wysychaniu.

Dabecja powinna zostać w okresie wiosennym przycięta, co przełoży się na wytworzenie się większej ilości pędów. Warto także wiedzieć, że ta odmiana dabecji nie jest w pełni mrozoodporna. Znosi mróz jedynie do -15 stopni, więc nie należy jej uprawiać w zimniejszych rejonach. Roślinę tę rozmnażać należy przez ukorzenienie sadzonek pędowych.

Dabecja kantabryjska - zastosowanie

Dabecję kantabryjską można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Stanowić ona może świetne uzupełnienie rabat z roślinami kwasolubnymi. Jej wygląd znakomicie komponuje się także z wrzosami, wrzoścami, kiścieniami, karłowatymi iglakami, a także różnymi odmianami azalii. W odpowiednio dopasowanych stanowiskach sprawdzi się także jako roślina skalniakowa.

Warto wiedzieć, że dabecja kantabryjska może zostać także z powodzeniem wykorzystana do kompozycji doniczkowych. Warto umieszczać ją także w jednogatunkowych kompozycjach. Znakomicie sprawdzi się jako dekoracja balkonu lub tarasu.

Wyświetlony 918 razy