czwartek, 07 lipiec 2022 11:04

Papier ścierny na rzepy – dlaczego warto go mieć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
papier ścierny na rzepy papier ścierny na rzepy pixabay

Papier ścierny to proste narzędzie, które można znaleźć praktycznie w każdym domowym warsztacie. Jego funkcjonalność doceniają nie tylko majsterkowicze, ale też profesjonaliści.

To właśnie on pozwala uzyskać optymalną gładkość materiału: drewna, tworzywa sztucznego, metalu i stali. Na co zwrócić uwagę wybierając papier ścierny na rzepy? Sprawdź, kiedy najlepszy będzie krążek ścierny na rzepy!

Papier ścierny na rzepy, czyli innowacja wśród papierów ściernych

Papier ścierny to nośnik wykonany z kartonu, włókniny syntetycznej lub tkaniny bawełnianej z przylepionymi ziarnami ściernymi: naturalnymi (korund, szmergiel) albo syntetycznymi (karborund, elektrokorund). Jako nieodłączny element remontów i placów budowy oraz częsty  towarzysz napraw umożliwia uzyskanie idealnej gładkości szlifowanej powierzchni. Można stosować go do usuwania dużych zgrubień albo jedynie do polerowania. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika oraz stopnia ziarnistości papieru.

Gdy prace wykonywane są za pomocą wiertarki bądź szlifierki kątowej, niezastąpiony jest krążek ścierny na rzep. Ten rodzaj papieru ściernego jest wyjątkowo uniwersalny, zarówno jeśli chodzi o sposób stosowania (na mokro, na sucho), jak i etap obróbki szlifierskiej czy rodzaj materiału. Krążki ścierne na rzepy to nic innego jak papier ścierny z doklejonym rzepem i specjalnymi otworami. Dzięki temu szlifierka może zasysać powstały pył, a krążki są bardziej wydajne.

Jaki papier ścierny wybrać?

Wybór papieru ściernego zależy przede wszystkim od powierzchni, na której ma on pracować oraz sposobu szlifowania. Dobry papier ścierny na rzepy musi być odporny na zrywanie. Materiał ścierny nie może odpadać na skutek wysokiej temperatury czy obciążenia mechanicznego. Musi też zostać dobrany do podłoża – dostępny jest papier ścierny do drewna, do metalu, do tworzyw sztucznych i do materiałów mineralnych, ale można znaleźć też uniwersalny papier ścierny.

Twardy papier zazwyczaj wybierany jest do elektronarzędzi, a miękki do prac ręcznych. Spore znaczenie ma granulacja papieru ściernego. To od niej zależy, czy uzyskamy oczekiwane efekty szlifowania, dlatego warto brać pod uwagę i własne doświadczenia, i rodzaj podłoża oraz stan powierzchni.

Wyświetlony 915 razy