poniedziałek, 28 wrzesień 2020 17:34

Wentylacja w pomieszczeniu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Montaż wentylacji Montaż wentylacji

Ruch powietrza, dzięki któremu możliwe jest uzyskiwanie przewiewu dostarczającego świeży podmuch, nazywany jest wentylacją. Jeśli jest ona spowodowana czynnikami fizycznymi, mówimy wtedy o wentylacji naturalnej. To właśnie ten rodzaj ruchu powietrza jest najczęściej wykorzystywany w wentylowaniu mieszkań czy niedużych magazynów.

 

Nie w każdych przypadkach wentylacja wykorzystująca np. naturalne różnice ciśnień będzie skutecznym sposobem na dobrą wymianę powietrza. W celu usprawnienia tej wymiany czasami stosuje się także urządzenia nawiewne, takie jak wentylatory.

Wentylatory mechaniczne - dostarczyciele świeżego powietrza

Montaż wentylacji wykonuje się wszędzie tam, gdzie naturalne zjawiska fizyczne nie są w stanie zagwarantować dobrej wymiany powietrza. Może być to np. w dużych fabrykach, w magazynach czy halach produkcyjnych. Wentylatorów używa się w mieszkaniu także m.in. podczas upałów, gdzie pomagają ochłodzić powietrze wewnątrz. Wśród wielu rodzajów wentylacji mechanicznej, do której działania wykorzystuje się specjalne urządzenia, można wymienić m.in.:

  • wentylację wywiewną-wyciągową - podciśnienie wytwarzane przez wentylator zasysa powietrze i wypycha je na zewnątrz, co powoduje napływ świeżego powietrza przez różne nieszczelności czy dziury techniczne;
  • wentylację nawiewną - powodującą napływ powietrza. Różnica ciśnień wypycha "stare" powietrze przez nieszczelności i otwory np. w drzwiach;
  • wentylacja punktowa (miejscowa) - polega na miejscowym stosowania nawiewu, szczególnie wykorzystywana w produkcji. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się pyłów czy opiłków – wentylator "wciąga" je i odprowadza do obudowy.

Cechy prawidłowej wentylacji pomieszczeń

Montaż wentylacji może dotyczyć wielu jej rodzajów. W zależności od potrzeb zostanie zastosowana inna technika. Dużo będzie zależeć nie tylko od rodzaju budynku czy jego przeznaczenia, ale także od procesów technologicznych przebiegających wewnątrz. Oprócz tego dobra wentylacja powinna spełniać szereg wymogów, dzięki którym będzie uważana za skuteczną. Montaż wentylacji w warunkach mieszkalnych czy przemysłowych musi zapewniać ciągły przewiew podtrzymujący dobrą jakość powietrza wewnątrz. Nie może być to jednak na zasadzie intensywnego przeciągu.

Wentylacja spełnia także rolę higieniczną - uniemożliwia drobnoustrojom rozwoju, przyczynia się do znormalizowania stanu wilgoci. Prawidłowa wentylacja wpłynie także na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, potrzebnej do np. ogrzania pomieszczenia. Przede wszystkim jednak powinna stale doprowadzać świeże powietrze, o optymalnym składzie chemicznym.

Wyświetlony 1516 razy