środa, 23 luty 2022 12:48

Nowy program dotacji dla pomp ciepła. Wkrótce rusza program Moje Ciepło!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pompy ciepła pompy ciepła pixabay

Pompa ciepła to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne urządzenie służące do ogrzewania domów. Wykorzystuje on darmową, ogólnodostępną energię czerpaną m.in. w powietrza lub gruntu.

Wkrótce rusza program Moje Ciepło, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie do zakupu i instalacji pompy ciepła w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych.

Pompy ciepła to niezastąpione urządzenia, które nie tylko są bezobsługowe i tańsze w eksploatacji spośród innych, takich jak kotły węglowe gazowe czy pelletowe. Są także niezawodne i wygodne w użytkowaniu. Nie zajmują dużo miejsca, nie wymagają kotłowni ani składowania paliwa. Pompa ciepła to także idealne rozwiązanie dla posiadaczy fotowoltaiki, ponieważ urządzenia te mogą świetnie ze sobą współpracować. Więcej informacji o pompach ciepła znajdziesz na www.defro.pl/k,85,pompy-ciepla.html .

Ogrzewanie pompą ciepła jest też najbardziej ekologiczne. W związku z tym istnieją programy takie jak Czyste Powietrze, w których można otrzymać dofinansowanie na ich zakup i montaż. Inne inicjatywy, takie jak Program Moje Ciepło, ruszą wkrótce, w 2022 roku!

Program Moje Ciepło. Kto może wziąć udział?

Celem Programu Moje Ciepło jest wsparcie polskiej energetyki konsumenckiej przez wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań. Skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych - osób fizycznych, które są w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Program zakłada również refundację kosztów zakupu i montażu pompy ciepła przed oficjalnym terminem uruchomienia projektu – dla osób, które zakupiły urządzenia od stycznia 2021 roku.

By wziąć udział w programie budynek musi spełniać określone kryteria, m.in. charakteryzować się podwyższonym standardem energetycznym, niskim współczynnikiem EP na poziomie maksymalnie 63 kWh/m2 rocznie (jest to wskaźnik energii pierwotnej budynku, który obecnie nie powinien przekraczać 70 kWh/m2 rocznie). Na standard energetyczny budynku wpływają także m.in. zastosowana izolacja czy rodzaj wentylacji.

Dofinansowanie na pompy ciepła będzie możliwe w 2022 roku, jeszcze w I lub II kwartale. Dokładna data rozpoczęcia pierwszej tury naboru wniosków na dotację nie jest jeszcze znana. Uczestnicy programu będą mogli otrzymać dotację w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych – maksymalnie do 21 tys. zł w zależności od rodzaju pompy ciepła. W przypadku pompy powietrznej ma to być do 7 tys. zł, gruntowej – do 21 tys. zł.

Środki na ten cel pochodzą z unijnego Funduszu Modernizacyjnego finansującego poprawę efektywności energetycznej polskich domów.

Pompa ciepła w programie Czyste Powietrze

Także inny ogólnopolski program – Czyste Powietrze – ma na celu walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza w naszym kraju poprzez dofinansowanie na odnawialne źródła energii. W zależności od dochodu na osobę w danym gospodarstwie można uzyskać od 30 proc. do 90 proc. dofinansowania na zakup i montaż ekologicznego urządzenia grzewczego takiego jak kocioł na pellet, kocioł gazowy czy pompa ciepła. Minimalny koszt realizowanego projektu to 7 tys. zł, a maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego to 53 tys. zł.

Wyświetlony 784 razy