niedziela, 20 luty 2022 15:02

4 sposoby na zapewnienie kotu bezpieczeństwa w domu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
siatka na balkon dla kota siatka na balkon dla kota Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Obok psów, koty to najchętniej hodowane w domu zwierzęta. Ich właściciele muszą jednak uważać, ponieważ w odróżnieniu od psich czworonogów, koty są bardziej wymagające, a w przestrzeni domowej czeka na nie wiele niebezpieczeństw.

 

  1. Siatka na balkon
  2. Zabezpieczenie roślin
  3. Leki i chemia domowa
  4. Sznurki i kable

Zagrożeniem dla kotów często są przedmioty, na które ludzie nie zwracają uwagi. To nie tylko rośliny czy kable, ale również gumki do włosów, spinki, czy ostre i łatwo tłukące się przedmioty.

Siatka na balkon

Podstawową zasadą bezpieczeństwa kota w przestrzeni domowej jest osiatkowanie lub okratowanie okien i balkonów. Powinni o to zadbać nie tylko właściciele mieszkań na wysokich piętrach, ale również ci, którzy mieszkają stosunkowo nisko. Wystarczy chwila nieuwagi, aby kot wyskoczył z balkonu, np. w pogoni za ptakiem. O wypadek nietrudno, szczególnie jeśli kot lubi wychodzić na zewnątrz. Odpowiednia siatka na balkon dla kota jest więc podstawowym środkiem bezpieczeństwa, o który najlepiej zadbać jeszcze przed przyjęciem kota pod swój dach.

Zabezpieczenie roślin

Koty, jak wiele innych zwierząt, lubią podgryzać rośliny. Te jednak stanowią dla nich spore zagrożenie, ponieważ często zawierają toksyczne substancje. Na liście roślin, których lepiej nie hodować w domu, jeśli mieszka w nim kot, znajdują się m.in. bardzo popularne draceny, a także wilczomlecz piękny, nazywany popularnie gwiazdą betlejemską. Zamiast nich warto postawić w donicach odmiany, które są bezpieczne dla kotów, np. jęczmień, owies lub kocią trawkę. Należy uważać nie tylko na kwiaty doniczkowe, ale również te cięte oraz sztuczne.

Leki i chemia domowa

Wszelkiego rodzaju szeleszczące lub grzechoczące przedmioty stanowią dla kotów atrakcyjną zabawkę, dlatego właściciel powinien skrzętnie chować leki i przechowywać je w miejscu niedostępnym dla kota. Nie można ich zostawiać na szafce lub stole; powinny być zawsze zamknięte, np. w położonej wysoko szufladzie. Wiele kotów jest też żywo zainteresowanych domową chemią do prania i sprzątania. Zapachy, które dla ludzi wydają się drażniące, dla kotów bywają przyjemne. Unoszące się po sprzątaniu opary mogą być jednak niebezpieczne, dlatego warto odizolować kota od świeżo wyczyszczonej łazienki i dokładnie wywietrzyć mieszkanie.

Sznurki i kable

Ładowarka do telefonu, przewód zasilający do telewizora czy innego typu kable i sznurki przyciągają koty jak magnes. Trzeba je chować głównie przed małymi kociętami. Aby kot nie odgryzł i połknął osłonki lub nie został porażony prądem podczas gryzienia podłączonego do gniazda kabla, należy dobrze zabezpieczyć wszystkie przewody oraz pamiętać, aby nie pozostawiać ich luzem.

Wyświetlony 1129 razy