wtorek, 08 marzec 2022 10:49

Farby do rynien ocynkowanych – rodzaje i możliwości

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
malowanie rynny metalowej farbą malowanie rynny metalowej farbą pixabay

Malowanie rynien wymaga zastosowania specjalistycznych farb, które są odpowiednio wytrzymałe i doskonale trzymają się powierzchni metalowych.

Na rynku istnieje kilka rodzajów takich preparatów. Czym cechują się poszczególne typy farb do malowania rynien ocynkowanych? Jaki wariant warto wybrać?

Czym powinna cechować się farba do rynien?

Farba do rynny ocynkowanej powinna być stworzona właśnie z myślą o takim zastosowaniu. Wszystko ze względu na dość specyficzny charakter metalu. Farba mu doskonale się go trzymać, a jednocześnie być odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak m.in. deszcz czy skrajne temperatury. Co więcej, warto wybrać preparat dostosowany kolorem i wykończeniem do innych elementów wchodzących w skład danego budynku. Pomalowana rynna powinna być bowiem maksymalnie estetyczna.

Zdecydowanie najważniejsze jest jednak działanie antykorozyjne. Farba do rynien ocynkowanych powinna tworzyć warstwę doskonale zabezpieczającą metalowy element przed pojawianiem się rdzy, a co za tym idzie – szybkim niszczeniem. 

Rodzaje farb do rynien

Farby do rynien są dostępne w wielu wariantach. Zdecydowanie najpopularniejsze są preparaty rozcieńczalnikowe, stworzone z myślą o malowaniu metalu. W sklepach znaleźć można również środki arylowe, zawierające mniejszą ilość substancji wpływających negatywnie na środowisko.

Wśród najpopularniejszych rodzajów farb do rynien można wyróżnić następujące produkty:

  • akrylowe,
  • alkidowe,
  • winylowe,
  • chlorokauczukowe.

Wybór odpowiedniego preparatu powinien zależeć od tego, z czego dokładnie wykonano rynnę. Znaczenie mają też warunki panujące w danym miejscu. Jeśli w konkretnej lokalizacji panują skrajne temperatury, farba powinna być naturalnie wytrzymalsza. Dla przykładu, preparaty winylowe są powszechnie stosowane w miejscach, w których trzeba zapewnić większą odporność na działanie promieni słonecznych. Podobnie jest również w przypadku chlorokauczuku. Ten ostatni preparat doskonale znosi także bliską obecność zakładów przemysłowych, w których ulatniają się szkodliwe substancje.

Jaką farbę wybrać?

Farba do rynien powinna być dopasowana do charakterystyki konkretnego budynku. Najważniejsze, by była ona odporna na panujące warunki atmosferyczne. Jeśli nie wiesz, jaki preparat sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, dobrym rozwiązaniem okazuje się postawienie na pomoc specjalistów.

W sklepach z farbami pracują osoby, które z powodzeniem doradzają odnośnie wyboru właściwego preparatu. Wystarczy przedstawić im swoje wymagania dotyczące takiego produktu oraz warunki panujące w konkretnym miejscu – tłumaczy pracownik firmy Polifarb-Łódź zajmującej się sprzedażą różnego rodzaju farb.

pomalowana rynna ocynkowana

pomalowana rynna ocynkowana

Malowanie rynien zaatakowanych przez korozję

Malowanie rynny z wykorzystaniem wybranej farby powinno przebiegać w określony sposób. Przede wszystkim należy upewnić się, że dana powierzchnia nie została zaatakowana przez rdzę. Jeśli na rynnie pojawiła się już korozja, oprócz farby trzeba zakupić odpowiedni podkład antykorozyjny lub gruntoemalię. Powierzchnię należy też odpowiednio przygotować, ponieważ nawet najlepsza farba naniesiona na brudną rynnę nie będzie się na niej utrzymywać. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie pomalować rynnę, istnieje również opcja zatrudnienia specjalistycznej ekipy remontowej, zajmującej się profesjonalnym wykonywaniem takich prac.

Wyświetlony 971 razy