czwartek, 10 luty 2022 15:09

Jak zadbać o swoje łóżko, by spać efektywniej?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
prześcieradła bez gumki prześcieradła bez gumki pixabay

Często zdarza się, że regularny, efektywny sen jest dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem. Niewystarczająca jego ilość wpływa negatywnie na nasze zdrowie psychicznie i fizyczne.

Mamy mniej energii i problemy z produktywnością oraz koncentracją, a nasze ciało jest zmęczone. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobry i efektywny sen, który zagwarantuje nam odpoczynek i regenerację w nocy oraz pozwoli działać efektywnie w dzień. Duży wpływ na to, jak śpimy, ma to, na czym zasypiamy, czyli nasze łóżko. To tutaj regenerujemy siły i relaksujemy się, dlatego też warto, wiedzieć jak zadbać o tę przestrzeń tak, aby nasz sen był efektywny.

Często zdarza się, że regularny, efektywny sen jest dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem. Niewystarczająca jego ilość wpływa negatywnie na nasze zdrowie psychicznie i fizyczne. Mamy mniej energii i problemy z produktywnością oraz koncentracją, a nasze ciało jest zmęczone. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobry i efektywny sen, który zagwarantuje nam odpoczynek i regenerację w nocy oraz pozwoli działać efektywnie w dzień. Duży wpływ na to, jak śpimy, ma to, na czym zasypiamy, czyli nasze łóżko. To tutaj regenerujemy siły i relaksujemy się, dlatego też warto, wiedzieć jak zadbać o tę przestrzeń tak, aby nasz sen był efektywny.

Podstawową zasadą jest ustawienie łóżka tak, aby był do niego dostęp z trzech stron, a zagłówek powinien przylegać do ściany. Warto pamiętać również o tym, żeby nie stawiać łóżka na wprost drzwi, ponieważ może być to dla nas rozpraszające i wpływać na nasze zasypianie.

Szczególne znaczenie ma nie tylko to, gdzie ustawione jest miejsce naszego wypoczynku, ale to na czym śpimy. Odpowiednia wielkość i rodzaj materaca pozwolą nam budzić się bez bólu pleców. Niealergiczne kołdry, które przepuszczają powietrze, sprawią, że nie będziemy musieli martwić się o temperaturę niezależnie od pory roku. 

Prześcieradła z gumką czy bez - które sprawdzą się najlepiej?

Nie bez znaczenia są również tekstylia, z których zrobiony jest materiał pokrywający nasz materac. Miękkie bawełniane prześcieradła bez gumki są delikatne i nie podrażnią naszej skóry. Pomagają zadbać o optymalne warunki do spania. Odpowiednio dobrane materiały sprawią, że będziemy wstawać rano wypoczęci. Dobór ulubionej kolorystyki i wzoru na naszych prześcieradłach i pościeli sprawi, że łóżko będzie kojarzyć nam się z miłym miejscem, w którym czujemy się dobrze i w którym możemy się zrelaksować. Niestety, wiemy również, że wiele osób w czasie niespokojnych nocy porusza się na materacu, przesuwając przykrywające go prześcieradło. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się prześcieradła z gumką. Odpowiednio dobrane do wymiarów naszego materaca, nie będą przesuwać się nawet podczas najbardziej nieprzespanych nocy. Pozwoli to uniknąć dodatkowego dyskomfortu i nie będziemy musieli budzić się na zwiniętym w rogu łóżka prześcieradle.

Aby spać regularnie, warto zadbać  również o odpowiednią higienę i porządek nie tylko na naszym łóżku i w jego najbliższym otoczeniu. Należy pamiętać, żeby regularnie czyścić tę przestrzeń, odpowiednio piorąc jednakowo pościele, poszwy i prześcieradła. Wszystko po to, aby miejsce do snu pachniało świeżością, zachowywało schludny wygląd i było higieniczne, dbając nie tylko o prawidłowe wysypianie się, ale i o nasze zdrowie.

Regularny, zdrowy sen jest często wyzwaniem i nie wszystkie czynniki, wpływające na jego rytm możemy sami regulować. Należy jednak pamiętać, że niektóre rzeczy można zmienić, wprowadzając często drobne zmiany w naszych nawykach. Aranżując sypialnię, warto mieć na uwadze przede wszystkim nasze łóżko. Czasami drobne zmiany potrafią pomóc odzyskać zdrowy, regenerujący sen.

Wyświetlony 1009 razy