poniedziałek, 11 kwiecień 2022 11:12

Hydrofor - inwestycja we własną wodę

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
co to jest hydrofor co to jest hydrofor Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Codzienny dostęp do wody jest jedną z tych potrzeb każdego człowieka, która powinna być zawsze zabezpieczona. W większości przypadków, w takich krajach jak Polska, wodę czerpiemy z sieci wodociągowej.

W niektórych miejscach, tam, gdzie nie ma dostępu do takiej instalacji, trzeba postawić na inne rozwiązania. Jeśli więc na naszej działce, np. gdzieś za miastem, gdzie mamy dom letniskowy, chcemy mieć stały dostęp do wody, powinniśmy zainwestować w studnię oraz dobrej jakości zestaw hydroforowy. Hydrofory sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie np. w domku na działce jest sieć wodociągowa, ale panuje w niej niewystarczające ciśnienie. Zestawy hydroforowe bez trudu znajdziemy w Internecie, tak jak i same pompy hydroforowe czy też zbiornik ciśnieniowy, itp. - wystarczy tylko się dobrze rozejrzeć 

Zestaw hydroforowy - aby woda była zawsze pod ręką

Przed przystąpieniem do zakupów powinniśmy poznać odpowiedź na pytanie: co to jest hydrofor? Pod tą nazwą kryje się przeważnie, w potocznym tego słowa rozumieniu, cały zestaw hydroforowy, który składa się z wyłącznika ciśnieniowego, zwanego presostatem, pompy oraz zbiornika hydroforowego. Hydroforem nazywamy także sam zbiornik hydroforowy. Sięgając po dobrej jakości zestawy hydroforowe, musimy wziąć pod uwagę takie szczegóły jak objętość zbiornika z wodą, czy też żywotność pompy hydroforowej, itp. Własne ujęcie wody będzie także wymagało odpowiedniej pompy głębinowej, ale dzięki niemu będziemy niezależni od instalacji wodociągowej. Zbiornik ciśnieniowy będzie miał także pozytywny wpływ na naszą pompę, która dzięki niemu, będzie miała o wiele dłuższą żywotność. Dostęp do czystej wody na działce za miastem, czy też w sadzie albo w szklarni będzie miał dla nas kluczowe znaczenie. Warto więc zainwestować w solidny zestaw hydroforowy już dziś.

Inwestujmy tylko w solidne hydrofory od sprawdzonych producentów

Na pytanie: jak działa hydrofor, odpowiedź jest stosunkowo nieskomplikowana. Woda pobrana przez pompę trafia do zbiornika ciśnieniowego, w którym znajduje się powietrze. Im więcej płynie ze źródła wody, tym większe ciśnienie robi się w zbiorniku. Po napełnieniu zbiornika pompa hydroforowa automatycznie się wyłącza. Gdy odkręcimy kurek stabilne ciśnienie sprawi, że woda popłynie z kranu. W momencie, gdy ciśnienie się obniży o określoną wartość, pompa włączy się ponownie. Jak więc widzimy, działają tu proste prawa fizyki. Jeśli więc potrzebujemy gdzieś nieskrępowanego dostępu do wody, np. na działce za miastem, to zestaw hydroforowy, składający się z pompy tłoczącej, presostatu, mający odpowiednią pojemność zbiornika z wodą, będzie dla nas kluczową inwestycją, na którą trzeba postawić.

Wyświetlony 1155 razy