niedziela, 27 grudzień 2020 12:41

Fotele pikowane - w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Fotele pikowane Fotele pikowane

Pikowanie jest klasyczną techniką ozdabiania mebli tapicerowanych. Fotele pikowane kojarzą nam się słusznie z królewskimi gabinetami rezydencjonalnymi, romantycznymi bibliotekami z kominkami oraz salonami mieszczan, którzy z ochotą przejęli ten element wyposażenia we własnych posiadłościach, aby dodać sobie splendoru.

Fotele pikowane są eleganckie, funkcjonalne i bardzo trwałe w eksploatacji, bowiem nawet po wielu latach intensywnego użytkowania nie ulegają one nieestetycznym deformacjom. Ich siedziska pozostają bez zmian i cieszą oko niekiedy kilku pokoleń. Fotele pikowane z powodzeniem, także i dziś, królują w gabinetach i salonach, domowych i firmowych. Bardzo chętnie umieszczane są one również w kancelariach prawnych i gabinetach doradczych, wprowadzając do tych wnętrz atmosferę porządku, spokoju i poczucia profesjonalizmu właściciela.

Fotele pikowane są niezwykle trwałe i dzięki temu sprawdzają się świetnie w lokalach użytkowych

Fotele pikowane

charakteryzują się dużo większą odpornością na przetarcia, odkształcenia i uszkodzenia niż ma to miejsce w innych technikach tapicerskich. Do ich wypełnienia stosuje się specjalne, elastyczne i sprężyste materiały, które zapobiegają tendencjom do deformacji fotela w miejscu jego najmocniejszego obciążenia. Najwyższej jakości poduszeczki sprawiają również, że są one niezwykle wygodne i zachęcają do zasiadania na nich godzinami. Z tego też względu fotele pikowane są polecane do wnętrz użytkowych, w tym pubów, kawiarni i barów piwnych. Fotele pikowane sprzyjają bowiem relaksowi, odprężeniu i pochłonięciu przez cenne chwile z filiżanką lub kuflem w ręku. Bywalcy takich miejsc relaksu nie wyobrażają sobie wieczoru z przyjaciółmi bez przyjemności zanurzenia się w fotelu i radości swobodnej rozmowy.

Fotele pikowane w nieśmiertelnym stylu Chesterfield i ich nowoczesne wersje

Fotele pikowane i sofy w angielskim stylu Chesterfield mają grono swoich zagorzałych wielbicieli. Dziś styl ten uległ lekkiej modernizacji i nie zawsze jest to charakterystyczna krata trapezowa, a czasem nawet bywają egzemplarze z fantazyjnymi, nieregularnymi przeszyciami tapicerki. Niemniej jednak angielskie fotele pikowane są ponadczasowym symbolem elegancji, szyku i dobrego smaku gospodarza.

A może aranżacja z fotelem pikowanym w tle w awangardowej odsłonie?

Fotele pikowane w roli głównej, jako akcent kontrastujący, bardzo ciekawie komponują się również nowoczesnymi, loftowymi wnętrzami. Na tle minimalistycznych wnętrz wyróżniają się one wówczas interesującą grą stylistyczną, ale i pomagają pobyć na chwilę w strefie relaksu. Dobra kawa w wygodnym fotelu to przecież wymarzony element zabieganej codzienności. Dizajnerzy zachęcają, aby szukać własnych ścieżek aranżacyjnych i czasem pikowany fotel w jadali lub kuchnia, a nawet w pokoju kąpielowym wnieść może do jednostajnego, zbyt monotonnego wnętrza posmak wyrafinowanego szaleństwa. Wszystko zależy od potrzeb i fantazji gospodarza wnętrza, a przecież w tej dziedzinie granicą powinna być tylko nasza twórcza wyobraźnia.

Wyświetlony 2157 razy