niedziela, 31 lipiec 2022 16:21

Pompy ciepła do ogrzewania domu - jaką pompę wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pompy ciepła Pompy ciepła pixabay

Jak ekologicznie ogrzewać dom? - jest to pytanie, które może zadawać sobie wiele osób szczególnie, iż niedawno mijał termin wymiany pieców węglowych na nowe.

Piece węglowe, mimo, że nowsze wciąż generują szkodliwe dla środowiska zanieczyszczenia - co zatem wybrać, aby było opłacalnie i ekologicznie? Odpowiedzią na to mogą być pompy ciepła do ogrzewania domu posiadające wiele zalet m.in. pompy powietrza nie zanieczyszczają środowiska, bowiem nie produkują one w ogóle odpadów - działają na prąd elektryczny, który może być za pomocą paneli fotowoltaicznych. Jak działa pompa ciepła do ogrzewania domu? Pompa ciepła monoblok czy split? Wolna Energia już spieszy z odpowiedziami!

Pompy powietrza monoblokowe - charakterystyka

Zanim pozna się zalety różnych rodzajów pomp warto jest dowiedzieć się jak one działają. Otóż niezbędna jest tutaj wiedza z zakresu fizyki, a konkretnie termodynamiki: podstawowym faktem jest to, iż ciepłe powietrze płynie od miejsca, w którym jest cieplej do tego, w którym jest zimniej. Zasadę tę wykorzystują m.in. balony na ciepłe powietrze, które unoszą się właśnie dzięki niemu. Pompa powietrza multisplit czy monoblok przy użyciu dostarczonej z zewnątrz energii odwraca ten proces i sprawia, iż ciepłe powietrze płynie w odwrotnym kierunku. Czym charakteryzują się pompy powietrza monoblokowe? Jak wskazuje nazwa, właśnie tym, iż zwykle cały układ chłodniczy znajduje się w jednym urządzeniu. Możliwe jest także rozdzielenie takiej pompy na dwa oddzielne urządzenia, gdzie jednostka zewnętrzna zawiera w sobie układ chłodniczy, a jednostka wewnętrzna - np. podgrzewacz wody.

Pompy powietrza multisplit - charakterystyka

Czym charakteryzują się pompy powietrza multisplit? Głównie: wielomodułową budową oraz technologiami powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Pompy powietrza multisplit składają się z kilku urządzeń - jednego zewnętrznego i kilku wewnętrznych. Zadaniem urządzenia znajdującego się na zewnątrz jest pobieranie powietrza, z którego pozyskiwane jest ciepło. Jest ono następnie przekazywane do jednostek wewnętrznych, które transportują je poprzez system centralnego ogrzewania. Powstałe w ten sposób ciepło może zostać wykorzystane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła monoblok czy split - co wybrać?

Które zatem jest lepsze: pompa ciepła monoblok czy split? Podstawową zaletą tych pierwszych jest to, iż są one trochę tańsze od pomp split, gdyż składają się one z jednego urządzenia - co za tym idzie, ich montaż jest szybszy i łatwiejszy. Poza tym, pompy te nie wymagają regularnych przeglądów czynnika chłodzącego. Zaletami pomp split z kolei jest to, iż są one cichsze, gdyż sprężarka wydająca najwięcej dźwięków znajduje się w urządzeniu zewnętrznym. Kolejną zaletą jest to, iż pompy split są odporne na zamarzanie i nie wymaga izolacji termicznej.

Niezależnie od tego czy subiektywnie najlepszym wyborem okazała się pompa ciepła monoblok czy split sklep Wolna Energia oferuje zarówno pompy ciepła monoblokowe jak i pompy ciepła multisplit, więc nie trzeba martwić się tym, gdzie szukać odpowiedniego dla siebie urządzenia. Pompy ciepła do ogrzewania domu oferowane przez Wolną Energię znaleźć można pod adresem: https://wolnaenergia.eu/pompy-ciepla/.

 
Wyświetlony 692 razy