czwartek, 28 lipiec 2022 15:34

Jaki materiał będzie odpowiedni do izolacji poddasza? 

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
izolacja poddasza izolacja poddasza pixabay

Izolacja poddasza pianką poliuretanową jest inwestycją, która może z powodzeniem spełniać swoją funkcję nawet przez kilkadziesiąt lat.

Dzieje się tak ze względu na właściwości piany – materiału charakteryzującego się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, a przy tym lekkiego i odpornego na działanie wilgoci.

Dlaczego izolacja poddasza pianą PUR jest dobrym wyborem?

Przyjęło się, że izolacja poddasza pianką jest optymalnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze skomplikowaną, wielospadową bryłą dachu, pełną załamań, łuków, krzywizn itp. Warto jednak pamiętać, że nie ma żadnych przeciwwskazań przed tym, aby zastosować ocieplenie z piany poliuretanowej również na dachach płaskich lub dwuspadowych.

izolacja poddasza

izolacja poddasza

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka:

  • Ręczne docinanie materiału termoizolacyjnego, a następnie jego mocowanie, trwa bez porównania dłużej, niż natrysk piany. I to nie tylko na dachach o skomplikowanej bryle, lecz także tradycyjnych, dwu- lub czteropołaciowych. Jeżeli zależy nam na możliwie krótkim czasie prac termoizolacyjnych, piana jest optymalnym wyborem. Doświadczona ekipa budowlana może ocieplić w ciągu jednego dnia roboczego nawet powyżej 200 m2 powierzchni, co jest w zasadzie niemożliwe przy zastosowaniu wełny lub styropianu.
  • Piana bardzo dokładnie pokrywa izolowane powierzchnie, a następnie wypełnia wszystkie nierówności czy trudno dostępne miejsca. Dzięki temu warstwa termoizolacji jest równomierna i nie ma ryzyka powstania mostków termicznych.
  • Ocieplenie poddasza styropianem czy wełną wiąże się z pozostawieniem dużej ilości odpadów budowlanych. Co jest nie tylko nieekonomiczne, lecz również nieekologiczne. Z pianą nie ma takich problemów, ale tylko wtedy gdy za jej aplikację będą odpowiadać profesjonaliści, którzy nie umieszczą zbyt grubej warstwy tego materiału na ocieplanej powierzchni.
  • Za wykonanie profesjonalnej izolacji poddasza pianą odpowiadają wykwalifikowani specjaliści. Jest to w gruncie rzeczy usługa kompleksowa – inwestor, decydując się na ocieplenie pianą, automatycznie ma możliwość skorzystania z pomocy odpowiednio przeszkolonej ekipy. Tak się dzieje, chociażby w przypadku pian izolacyjnych Purios. Ich producent, czyli bydgoska Purinova, współpracuje wyłącznie z rekomendowanymi, certyfikowanymi wykonawcami. Dzięki temu inwestor może mieć pewność, że ocieplenie zostanie ułożone zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Jaka piana do izolacji poddasza?

Wyboru rodzaju piany należy dokonać w oparciu o to, który element poddasza planujemy ocieplić.

  • Do izolacji poddasza od strony dachu używa się piany otwartokomórkowej, np. Purios FR. Jest to materiał bardzo lekki, który równie dobrze izoluje przed niską temperaturą, jak i przed hałasem. Poza tym jest paroprzepuszczalny, dzięki czemu na poddaszu nie gromadzi się wilgoć. Odpowiednio zaaplikowana i zabezpieczona, termoizolacja z piany otwartokomórkowej powinna pełnić swoją funkcję przez dekady.
  • Natomiast jeżeli chcemy ocieplić poddasze od strony stropu, wówczas warto zastosować pianę zamkniętokomórkową, np. Purios HO. Materiał ten jest cięższy od swojego otwartokomórkowego odpowiednika, nie przepuszcza wilgoci, a do tego jest na tyle wytrzymały, że można na nim ułożyć dowolną podłogę, nawet na wylewce.

Izolację poddasza pianą poliuretanową Purios, zarówno zamkniętokomórkową, jak i otwartokomórkową, zamówisz na stronie purios.com.

Wyświetlony 1025 razy