środa, 27 lipiec 2022 13:38

Etapy budowy i wykańczania domu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wylewka betonowa wylewka betonowa pixabay

Zarówno budowa domu, jak i jego późniejsze wykończenie wymagają starannego zaplanowania. Każdy szczegół powinien być wcześniej przemyślany i dopracowany tak, aby uniknąć wpadek podczas prac, niewystarczającego budżetu czy niewłaściwie dobranych i źle użytych materiałów.

Plan budowy domu możemy opracować sami, jeżeli oczywiście mamy odpowiednią wiedzę i wykształcenie, nierzadko jednak najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług architekta, również w późniejszym etapie wykańczania naszego domu.

Poszczególne etapy budowy domu

Każda budowa domu opiewa na kilka poszczególnych etapów. Pomijając początkowe i końcowe formalności, budowa domu dzieli się na 4 etapy. Są to kolejno:

*Stan zerowy - czyli wszystko to, co jest niezbędne do rozpoczęcia budowy (wyrównanie działki i jej ogrodzenie, wyznaczenie poziomu zero domu, zaplanowanie przyłączenia do sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, izolacja, postawienie ścianek podziemnych i wylanie ślepej posadzki).

*Stan surowy otwarty - czyli ciąg dalszy budowy przygotowujący ją do stanu zamkniętego (postawienie ścian, wykonanie stropów i dachu oraz orynnowanie całego budynku).

*Stan surowy zamknięty - czyli tak zwany stan deweloperski, pozwalający na prace wykończeniowe (wykonanie instalacji elektrycznej, sanitarnej i gazowej, wylanie posadzki, montaż okien i drzwi wejściowych, położenie tynków zewnętrznych i docieplenie elewacji).

*Prace wykończeniowe - mogą być rozpoczęte dopiero wtedy, kiedy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym, prowadzą do zakończenia budowy domu (montaż parapetów wewnętrznych i urządzeń grzewczych, szpachlowanie i malowanie ścian, instalacja ogrzewania, położenie płytek i paneli, docieplenie strychu i montaż drzwi wewnętrznych).

Do przeprowadzenia każdej z powyższych kategorii będziemy potrzebować budowlańców, projektanta, glazurnika, parkieciarza, ekipy murarsko-ciesielskiej, elektryka czy ekipy od tynkowania. Każda czynność powinna być wykonana przez specjalistę z danej dziedziny, a użyte materiały wysokiej jakości. Na stronie https://www.gorazdze.pl/pl/Wylewka-Betonowa odnajdziemy wszelkie niezbędne informacje i produkty do wykonania profesjonalnej wylewki betonowej.

Wykańczanie domu i zakończenie prac budowlanych

Ostatnim krokiem jest wykończenie domu. Podczas tego przedsięwzięcia wykonujemy wszelkie prace umożliwiające wprowadzenie się i umeblowanie naszego własnego domu. Zanim zabierzemy się za kładzenie płytek w kuchni czy w łazience, warto w poprzednim kroku zdecydować się na specjalny izolujący podkład pod posadzkę, czyli wylewkę betonową, ponieważ taki rodzaj podłoża jest odporny na działanie wody i wilgoci. Wykończeń wnętrz dokonujemy na samym końcu budowy, a po ich skończeniu możemy swobodnie zgłosić zakończenie budowy, dopełnić resztę formalności i wprowadzić się do domu. Podczas prac wykańczających możemy dokonać również zmian w postaci przesunięcia czy wyburzenia ściany działowej, czy wprowadzić zmiany w instalacjach, jeżeli są konieczne. Prowadząc dziennik budowy, znacząco ułatwimy sobie rozliczenia, oraz zarejestrujemy niespodziewane wypadki czy usterki. Każdą wykonaną pracę należy skontrolować i odebrać, a pomóc nam w tym może inspektor nadzoru inwestorskiego.

Wyświetlony 899 razy