piątek, 19 sierpień 2022 16:46

Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kalkulator budowy domu kalkulator budowy domu pixabay

Budowa domu jest poważnym przedsięwzięciem i ogromnym wydatkiem finansowym. Trzeba zaplanować konkretną kwotę na ten cel. W 2021 i 2022 roku koszty budowy domu wzrosły i to znacząco, o około 14 procent.

Wydatki na budowę domu są wyższe o około 60 000 złotych netto. I to tylko do stanu developerskiego. Wykończenie pod klucz kosztuje około 100 000-300 000 złotych. Kwoty są wysokie, domy są drogie. Jest to bardzo poważna inwestycja. Sam projekt domu kosztuje około 5000-6000 złotych. Jest to dość wysoka kwota. Koszt budowy 1 metra kwadratowego domu wynosi obecnie 7000-8000 złotych. Jest to naprawdę bardzo wysoka kwota, a tak bardzo wzrosła w 2022 roku. Podrożały materiały budowlane, wszystko zdrożało i stąd powstała taka właśnie kwota.

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób, które niestety ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych i robocizny staje się coraz trudniejsze do zrealizowania. Ile obecnie kosztuje wybudowanie własnego domu i co ma wpływ na cenę? Jakie są etapy budowy domu. Tego wszystkiego dowiecie się w dalszej części tekstu.

Budowa domu stała się bardzo droga

Dom o powierzchni około 150 metrów kwadratowych będzie zatem kosztował około 750 000 złotych średnio w Polsce w 2022 roku. Jest to dużo, ale takie są stawki. Jeśli dana osoba zdecyduje się na położenie paneli fotowoltaicznych to wyda dodatkowo około 65 000 złotych. Jest to naprawdę duża kwota, ale należy mieć ją na względzie, ponieważ docelowo fotowoltaika pozwala zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze na kosztach energii. Elektryczność jest droga, a fotowoltaika to ekologia i niższe opłaty. Podczas obliczania ceny budowy domu warto korzystać z kalkulatora budowy domu.

Etapy budowy domu są ważne

Dom buduje się etapami. Najpierw są formalności przed, stan zerowy, później stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, prace wykończeniowe oraz formalności po zakończeniu budowy. Harmonogram prac budowy należy przygotować i trzymać się go bardzo starannie. Stan zerowy to ogrodzenie i wyrównanie działki, wykończenie obrysu budynku, wykop oraz wykonanie fundamentów, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w fundamentach, wykonanie elementów zbrojenia, postawienie ścian podziemnych,izolacja przeciwwilgociowa i termiczna, wylanie ślepej posadzki, wykonanie fundamentów ścianek działowych. Są to najbardziej podstawowe prace przygotowawcze. Postawienie domu wymaga dużo cierpliwości, planowania, znalezienia dobrej ekipy budowlanej oraz sporej inwestycji finansowej.

Źródło: Dom Z Pomysłami

Wyświetlony 768 razy