wtorek, 09 sierpień 2022 12:02

Jak wybrać rury wentylacyjne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Rura wentylacyjna Rura wentylacyjna pixabay

Wentylacja grawitacyjna w każdym budynku mieszkalnym wymaga od nas wykorzystania wysokiej jakości przewodów. Źle dobrana rura wentylacyjna może prowadzić w konsekwencji do niskiej efektywności wentylacji.

Warto więc przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac zapoznać się z dostępnymi modelami na rynku i ich specyfiką.

Zastosowanie rur wentylacyjnych

Jak sama nazwa wskazuje rury wentylacyjne stosowane są dobrze znanych nam wentylacjach. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczenia, przy jednoczesnym usunięciu zużytego już powietrza. W większości przypadków zjawisko to opiera się na zasadzie grawitacji naturalnej.

Ciekawy aspekt stanowią także domy rodzinne, gdzie nie ma określonych jasno przepisów prawnych, mówiących o ilości oraz konkretnym rozmieszczeniu przewodów. Rura wentylacyjna powinna więc być zastosowana wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z podwyższonym poziomem wilgoci. Są to najczęściej łazienki oraz kuchnie. Rury wentylacyjne muszą być również w punktach bez okien i drzwi wejściowych.

Rodzaje rur wentylacyjnych

Podziału rur wentylacyjnych możemy dokonać pod kątem różnych parametrów. Główny ich podział to rury elastyczne oraz sztywne. Te pierwsze są dużo łatwiejsze podczas ich montażu, ułatwiając instalacje na odcinkach o wielu krzywiznach. Te drugie to dobry wybór w przypadku prostych odcinków, bez większych komplikacji.

Następnie rury warto podzielić na kategorie pod kątem ich kształtu. Do wyboru mamy 3 zasadnicze: kwadratowe, owalne oraz okrągłe. Istotne znaczenie ma także rodzaj zastosowanego materiału:

  • Rury plastikowe - znajdują zastosowanie tam, gdzie widoczne są przewody. Niesie to za sobą przede wszystkim zalety estetyczne. Dużym plusem jest także wysoka szczelność. Jednakże rura wentylacyjna plastikowa nie daje się w pomieszczeniach, gdzie panują wysokie temperatury. Może to narazić materiał na topnienie.
  • Rury stalowe - instalowane są przeważnie w miejscach bez utrudnień terenu. Najczęściej występują one w postaci okrągłych i sztywnych przewodów. Dużą zaletą jest ich odporność na czynniki mechaniczne, ponadto to jedno z tańszych rozwiązań.
  • Rury ocynkowane - będą najlepszym wyborem w przypadku konieczności dostarczenia gorącego powietrza. Sam montaż jest banalnie prosty.

Podsumowanie

Reasumując, rura wentylacyjna jest jednym z kluczowych elementów każdej wentylacji bądź też i klimatyzacji. Ważny jest przede wszystkim odpowiedniego rodzaju materiału, który będzie uzależniony od przeznaczenia wentylacji. Istotna jest także długość instalacji oraz utrudnienia terenu, z którymi przyjdzie się zmierzyć.

Wyświetlony 1037 razy