piątek, 01 październik 2021 16:01

Jak rekompensować straty hydrauliczne, które wynikają z właściwości zasilanego rurociągu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zestaw hydroforowy zestaw hydroforowy pexels

Straty wody występują bardzo często i niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Należy więc podjąć takie rozwiązania, które minimalizują je. Jeżeli jesteście dopiero na etapie projektowania układu hydraulicznego, to kluczowe znaczenie ma choćby pompa hydrauliczna.

 

O czym należy pamiętać projektując układ hydrauliczny?

Odpowiednio zaprojektowany układ hydrauliczny sprawi, że straty wody będą maksymalnie zoptymalizowane. Tutaj musicie wiedzieć, że jeżeli przy projektowaniu nie weźmiecie pod uwagę czynnika strat, to może się okazać, że wysokość pompy ssania nie zapewni efektywnego przepływu wody. Otóż pompa nie będzie w stanie podnieść wody na żądaną wysokość, a to oznacza, że cały układ zupełnie się nie sprawdzi. Wybierając więc zestaw hydroforowy trzeba na samym początku zastosować obliczenia, w których bierze się pod uwagę straty. Są one spowodowane tarciem wody o chropowatą powierzchnię rur. Mówimy wtedy o stratach liniowych. Mogą dodatkowo wystąpić także straty miejscowe. Dochodzi do nich, gdy w układzie dojdzie do zatrzymania np. zanieczyszczeń w zaworze i przez to przepływ wody będzie zdecydowanie mniejszy.

Jak wybrać zestaw hydroforowy?

Po dokonaniu obliczeń wiecie już, jakie mogą występować straty wody. Należy więc przejść do kolejnego etapu, a więc zakupu zestawu hydroforowego. Oczywiście, aby wytworzyło się odpowiednie ciśnienie trzeba znaleźć model z dobrą pompą. Sam zestaw hydroforowy składa się z pompy, zbiornika ciśnieniowego, kolektorów, armatury, czujników oraz układu sterowania. Wbrew pozorom sprawdzi się nie tylko w przypadku instalacji wodnych, gdzie pozyskuje się wodę ze studni, ale nawet w budynkach podłączonych do sieci wodociągowej bądź takich, które wyposażone są w systemy przeciwpożarowe. Trzeba pamiętać, że nawet mając dostęp do lokalnej sieci wodociągowej możecie zmagać się ze słabym ciśnieniem wody z przyłącza. W takim przypadku na przyłączu wodociągowym, a dokładnie za zestawem wodomierzowym, można zainstalować zestaw hydroforowy. Tutaj zastosowanie mają pompy z dodatkowym ciśnieniem napływu.

Jaką pompę do zestawu hydroforowego wybrać?

Niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów całego zestawu hydroforowego jest pompa. Przy zasilaniu ukłądu z własnego ujęcia, aby znaleźć optymalny model, trzeba wziąć pod uwagę głębokość lustra wody. Jeżeli znajduje się ono poniżej 8 metrów, to niemożliwe jest zastosowanie samossącej pompy hydroforowej. W takiej sytuacji konieczne będzie zastosowanie pompy zanurzeniowej. Dodatkowo trzeba wiedzieć, na jaką wysokość woda będzie musiała zostać wyniesiona, gdyż pompy mogą mieć różną wysokość podnoszenia. Jeżeli Wasz budynek znajduje się w stosunkowo dużej odległości od źródła, to wydajność pompy może nie być duża. Uznaje się, że w przypadku pomp hydroforowych odległość źródła od zbiornika w żadnym wypadku nie powinna przekraczać 20 metrów.

Jaki zbiornik hydroforowy wybrać?

Nie można zapominać również o wyborze najlepszego zbiornika hydroforowego. W żadnym wypadku kryterium wyboru nie powinna być cena. Wielkość zbiornika trzeba dobierać pod zapotrzebowanie na wodę, a dokładnie ilość mieszkańców, która będzie z niej korzystać. Oczywiście przy obliczaniu zapotrzebowania zawsze trzeba założyć margines błędu, a to oznacza, że lepiej wybrać nieco większy zbiornik, gdyż dzięki temu będziecie mieć pewność, że zawsze będziecie mieć dostęp do wody o tak samo dużym ciśnieniu. Takie rozwiązanie zwiększy również żywotność pompy, gdyż nie będzie ona się ciągle włączać. Dla domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się zbiorniki o pojemności od 200 do 300 litrów. Dobrym wyborem mogą być modele ocynkowane. Jeżeli natomiast możecie zapłacić nieco więcej, to dobrze sprawdzą się zbiorniki membranowe i przeponowe, gdyż są bardziej wydajne niż modele ocynkowane, a to oznacza, że wtedy możecie zastosować mniejszą pojemność zbiornika.

Na samym końcu przypominamy, że także na wyłączniku ciśnieniowym nie można oszczędzać, gdyż nieco droższe modele zapewniają wydajniejszą pracę. Oczywiście chronią też pompę. Dzięki temu jej żywotność będzie zdecydowanie dłuższa.

Wyświetlony 1201 razy