środa, 02 marzec 2022 18:36

Czy zakup używanego podnośnika teleskopowego jest opłacalny?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zwyżka teleskopowa zwyżka teleskopowa pixabay

Zakup używanych podnośników teleskopowych jest coraz popularniejszy. Trudno się temu dziwić – rynek maszyn używanych systematycznie się powiększa i staje się bardziej przyjazny dla klientów. Coraz częściej możesz spotkać się z atrakcyjną ofertą dobrze utrzymanych i regularnie serwisowanych urządzeń.

 

Czy jednak na dłuższą metę jest to wybór opłacalny i czy po kilku latach nie zacznie generować kosztów? Nie musi do tego dojść, jeśli przed zakupem zwyżki teleskopowej zwrócisz uwagę na kilka istotnych kwestii. Przydatne mogą okazać się wskazówki firmy GIZO – firmy od ponad 20-lat zajmującej się wynajmem oraz sprzedażą nowych i używanych urządzeń.

Podnośnik teleskopowy – wynajem czy zakup używanego?

Zarówno wynajem, jak i zakup używanych podnośników teleskopowych zdobywa coraz więcej zwolenników ze względu na niewątpliwe korzyści finansowe. Tego typu rozwiązania są bardziej elastyczne i pozwalają dostosować wydatki przeznaczone na zakup floty urządzeń do Twojej sytuacji finansowej.

Na to, czy bardziej opłacalny jest wynajem czy zakup używanego podnośnika koszowego ma wpływ kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

 • specyfika branży i związana z nią intensywność użytkowania maszyny,
 • charakter pracy zwyżki teleskopowej – sezonowy lub całoroczny;
 • budżet przeznaczony na eksploatację i serwis maszyny.

Nie ulega wątpliwości, że wynajem podnośników teleskopowych bardziej opłaca się firmom, które prace wykonują tylko sezonowo (np. przy przycinaniu gałęzi) lub potrzebują urządzenia do realizacji jednorazowego zlecenia. Natomiast przy intensywnym użytkowaniu zwyżki w hali produkcyjnej lub w magazynie będzie zupełnie nieopłacalny. W takiej sytuacji znacznie korzystniej jest kupić używaną zwyżkę teleskopową.

Kiedy warto kupić używaną zwyżkę teleskopową?

Niekiedy zakup używanego podnośnika teleskopowego jest jedynym wyjściem. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo ma ograniczony budżet i niską zdolność kredytową, zakup nowego urządzenia może być poza Twoim zasięgiem. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na zakup używanej zwyżki. Wbrew pozorom na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej dobrze prosperujących, dużych firm.

Zakup używanych zwyżek teleskopowych jest szczególnie opłacalny w sytuacji, gdy:

 • chcesz mieć możliwość skompletowania różnorodnej floty w korzystnej cenie jednorazowo;
 • nie chcesz ponosić wysokich inwestycji początkowych, które mogłyby wpłynąć na płynność finansową;
 • planujesz rozwój innych obszarów firmy;
 • masz możliwość realizacji intratnego zlecenia z dziedziny wykraczającej poza Twoją dotychczasową działalność;
 • chcesz szybko wzbogacić swoją ofertę o prace na wysokości.

Oczywiście w każdym z tych przypadków musisz liczyć się z tym, że zakup używanego podnośnika koszowego wiąże się z większymi kosztami eksploatacji (które rosną wraz z wiekiem urządzenia). Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno maszyny u zaufanego sprzedawcy, dysproporcje pomiędzy kosztami serwisowania maszyny nowej i używanej nie będą zbyt duże. Pamiętaj też, że zakup urządzenia używanego zwraca się szybciej.

Jak kupić używany podnośnik teleskopowy i nie stracić?

Jak widać, zakup używanego podnośnika teleskopowego nie jest tylko odpowiedzią na przejściowe problemy finansowe przedsiębiorstwa. Aby mieć pewność, że nie będzie to bezcelowa inwestycja, szczegółowo przeanalizuj ofertę wybranego dystrybutora sprzętu.

Na co warto zwrócić uwagę?

 • Dostępność sprzętu poleasingowego – w większości są to maszyny kilkuletnie,jeszcze niewyeksploatowane.
 • Zróżnicowanie oferty – pozwoli Ci to dopasować maszynę do swoich potrzeb, a przez to zapewnić jej bezpieczne użytkowanie.
 • Możliwy serwis urządzeń – dzięki temu masz pewność, że sprzedawane podnośniki teleskopowe są (i będą) sprawnie serwisowane, a przez to wydajne i nisko awaryjne.
 • Dostępność opcji wynajmu – w ten sposób możesz przetestować konkretny model urządzenia przed jego zakupem.

Tak czy inaczej, decyzji o zakupie używanego podnośnika teleskopowego nie należy podejmować pochopnie. Przed zakupem skonsultuj się z fachowym doradcą, który pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie. Taki system doradczy od ponad 20 lat doskonale sprawdza się w firmie GIZO – z ich usług skorzystało już wiele polskich firm, wśród których znajdują się także rynkowi potentaci. To naprawdę opłacalne.

Wyświetlony 833 razy