wtorek, 01 marzec 2022 17:38

Cegła dekoracyjna a cegła klinkierowa - podobieństwa i różnice

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
cegła dekoracyjna klinkiero od firmy Kosbud cegła dekoracyjna klinkiero od firmy Kosbud adobestock

Chociaż podobne do siebie, cegła dekoracyjna i klinkierowa nie są synonimami. Różni je estetyka, rodzaj użytych materiałów oraz parametry techniczne. Każda z nich zachowa się inaczej w zetknięciu z wilgocią, dlatego warto wiedzieć, kiedy po którą sięgnąć. Dowiedz się, jak bezpiecznie i estetycznie wykończyć swój projekt.

 

Cegła dekoracyjna i klinkierowa - czym są?

Do wykonania fasady potrzebujesz elementów nadprożowych, wentylacyjnych i kształtek, oraz właśnie cegieł, w tym dekoracyjnych i klinkierowych. Zrobione z nich elewacje są nie tylko trwałe, ale i estetyczne. Zarówno cegła dekoracyjna, jak i klinkierowa występują w różnych rozmiarach, fakturach, oraz kolorach. Można też wybrać pomiędzy cegłami pełnymi oraz drążonymi. 

Tak szeroka oferta pozwala stworzyć aranżacje w dowolnym stylu – nowoczesnym albo retro, rustykalnym, a także eleganckim.

Mimo że wiele z tych opcji zależeć będzie od Twojego gustu i projektu architektonicznego, niektóre parametry mogą wpływać na trwałość elewacji. Czym się zatem różni cegła klinkierowa od dekoracyjnej?

Cegła klinkierowa a cegła dekoracyjna - różnice

Przede wszystkim, cegły dekoracyjne i klinkierowe powstają z innych surowców.

Cegły klinkierowe wypala się ze specjalnej gliny w temperaturze około 1100 °C. Dzięki temu są trwałe, a ich kolor utrzymuje się przez wiele lat. 

Z kolei cegła dekoracyjna może być wykonana z betonu, gipsu czy ceramiki.

Odmienny skład wpływa na ich nasiąkliwość na wodę oraz wytrzymałość mechaniczną. Cegła klinkierowa wyróżnia się niską nasiąkliwością, nieprzekraczającą 6%. Jest ona też odporna na warunki atmosferyczne. Natomiast standardowe cegły dekoracyjne mogą wykazywać nasiąkliwość pomiędzy 6 a 20%. Takie parametry nadal gwarantują ochronę elewacji pod warunkiem, że nie ma ona bezpośredniego kontaktu z wodą. 

Cegła dekoracyjna i klinkierowa - zastosowanie

W wielu przypadkach obie te cegły można wykorzystywać wymiennie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której fasada jest narażona na działanie wody. Wtedy bezwzględnie należy sięgnąć po wytrzymalszą cegłę klinkierową. 

Wątpliwości rozwieje architekt, który ustali optymalne parametry cegły. 

Szukając cegły dekoracyjnej, zwróć uwagę na cegłę dekoracyjną klinkiero od firmy Kosbud,która do złudzenia przypomina klinkier. Dostępna w pełnej kolorystyce pozwala na wykończenie ścian, kominów i filarów, zarówno na zewnętrz, jak i wewnątrz Twojego budynku. Takie rozwiązanie jest tańsze od cegły klinkierowej, a jednocześnie nadal zadowala jego estetyka.

Sprawdź, jakich materiałów potrzebujesz na https://kosbud.com.pl/.

Wyświetlony 1109 razy