poniedziałek, 20 luty 2023 14:40

Z jakich materiałów produkuje się węże przemysłowe?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
węże przemysłowe węże przemysłowe pixabay

Elementem powszechnie wykorzystywanym do przesyłu gazu lub cieczy na stosunkowo krótkich dystansach jest wąż przemysłowy. To element techniczny obecny w wielu typach instalacji, stosowany w różnych branżach, będący alternatywą dla tradycyjnych rur przesyłowych zwykle charakteryzujących się większym przekrojem i sztywnością. Do produkcji tego typu elementów współcześnie wykorzystuje się przede wszystkim różne rodzaje tworzyw sztucznych i gumy, ale na rynku dostępne są również węże metalowe.

 

Węże gumowe do zastosowań przemysłowych

To podstawowy rodzaj elastycznych węży przemysłowych znajdujący wiele zastosowań zarówno w przesyle cieczy, jak i gazów, w tym sprężonego powietrza. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów tego typu węży. To akcesoria produkowane z naturalnego kauczuku, z oznaczeniem NR, wykorzystywane m.in. jako węże do piaskowania, olejoodporne węże wykonane z nitrylu z oznaczeniem NBR, które doskonale sprawdzają się w instalacjach pracujących pod wysokim ciśnieniem, a także węże wykonane z EDPM, które powszechnie wykorzystuje się do przesyłu gorącej wody. Wykonany z odpowiedniego rodzaju gumy wąż przemysłowy jest częstym wyborem dla branży motoryzacyjnej, chemicznej i spożywczej. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, ale jest dość ciężki i mniej elastyczny niż jego odpowiednik wykonany z tworzywa sztucznego.

Węże przemysłowe z tworzywa sztucznego

Alternatywą dla węży przemysłowych wykonanych z gumy (jednego z wielu rodzajów gumy) są węże plastikowe, wyprodukowane z tworzyw sztucznych takich jak PCV, TPE czy PU. Takie węże są lekkie i bardzo elastyczne, ale ze względu na mniejszą grubość zwykle mają również mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Używane do produkcji węży tworzywa charakteryzują się jednak mniejszą podatnością na ścieranie niż guma, w związku z czym często używa się ich w charakterze węży przeznaczonych do transportu mediów bogatych w stałe zanieczyszczenia, na przykład do tłoczenia ścieków lub wody z piaskiem. Wykonany z tworzywa sztucznego wąż przemysłowy sprawdzi się także w charakterze odciągu do narzędzi stolarskich, może być wykorzystany do odkurzacza przemysłowego czy transportu spalin.

Wyświetlony 645 razy