czwartek, 29 lipiec 2021 11:34

Sprzęgło hydrauliczne - co warto wiedzieć przed zakupem?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Sprzęgło hydrauliczne co Sprzęgło hydrauliczne co pixabay

Czym jest sprzęgło hydrauliczne

Fachowo rzecz ujmując sprzęgłem hydraulicznym, nazywa się przepływowy rozdzielacz o znaczącej średnicy, stosowany w centralnym ogrzewaniu (inaczej co).

Rozdzielacz ten spełnia kilka kluczowych funkcji. Jedną z nich jest podwyższanie temperatury wody wracającej do źródła ciepła. Drugą, równie istotną funkcją, jest oddzielanie obiegów grzewczych od obiegów kotłowych. Trzecią funkcją jest filtracja. Nie każde sprzęgło posiada funkcję oczyszczania się, a jest ona bardzo istotna w użytkowaniu.

Sprzęgło hydrauliczne co stosowane jest w układach o średniej i dużej mocy, czyli od ok. 25 kW. Dodatkowo układ ten powinien składać się z kilku obiegów grzewczych, wtedy zastosowanie sprzęgła jest istotnie zasadne. Przykładem takiego obiegu jest obieg ogrzewania grzejnikowego połączony z obiegiem grzania wody kranowej. Przy tego typu układach sprzęgło jest wręcz niezbędne. Sprzęgło do co powoduje niezależne działanie obiegów. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać podgrzaną wodę w kranie nie ogrzewając grzejników. Dodatkowo eliminowana jest konieczność zrównoważenia przepływu pomp, a układ jest chroniony przed korozją, która może być powodowana niską temperaturą wody wracającej do źródła ciepła. Innym przykładem kilku obiegów grzewczych jest zastosowanie obiegu grzejnikowego z tak popularnym obiegiem ogrzewania podłogowego. Tam również istotną rolę pełni sprzęgło hydrauliczne rozdzielające działanie dwóch obiegów.

Wybór sprzęgła hydraulicznego

Sprzęgło hydrauliczne w dalszym ciągu jest uważane za nowoczesne rozwiązanie, dzieje się tak ponieważ stosowane jest głównie w nowoczesnych piecach, takich jak kocioł kondensacyjny wiszący lub pompa ciepła. Dobór odpowiedniego sprzęgła do danej instalacji jest ważne, dlatego warto dogłębnie zapoznać się z tematem przed zakupem. Dobre sprzęgło hydrauliczne jest separatorem powietrza oraz zmniejsza straty energetyczne, pozwala na proste zwymiarowanie pompy w obiegu kotłowym oraz uniwersalny dobór zaworów regulacyjnych. Sprzęgło dobrej jakości nie wymaga konserwacji, a jedynie okresowego kontrolowania szczelności. Warto wspomnieć, że dodatkowym atutem jest łatwość instalacji w istniejącym już układzie, jeżeli jednak instalacja jest skomplikowana to ważna jest dokładna instrukcja dołączona do urządzenia. Na rynku istnieją uniwersalne zestawy pozwalające na montaż z każdym dostępnym źródłem ciepła

Wyświetlony 1339 razy