sobota, 31 grudzień 2022 13:15

Trawnik – kompleksowe zabiegi pielęgnacyjne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wertykulacja wertykulacja unplash

Trawnik może być wizytówką każdej posesji. Jest to niezbędny elementy zarówno w ogrodach klasycznych jak i nowoczesnych. Aby jednak murawa wyglądała pięknie i zdrowo wymaga realizacji podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Koszenie trawnika

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest jego koszenie. Pozwala ono uzyskać zadbaną oraz równą murawę. Pobudza ponadto trawę to intensywnego oraz gęstego wzrostu. Aby koszenie było efektywne należy zachować kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim trawa musi być koszona regularnie. Natomiast częstotliwość zabiegu dopasowuje się do miesiąca, a także tempa wzrostu murawy. W czasie najbardziej intensywnego wzrostu trawę należy kosić nawet raz w ciągu tygodnia. Natomiast pierwsze koszenie przeprowadza się w kwietniu, ostatnie zaś z nadejściem jesieni. Jednym z najbardziej popularnych błędów jest zbyt niskie ścinanie trawnika. Nie należy dopuszczać także do zbyt intensywnego wyrośnięcia trawy. W takiej sytuacji murawa staje się rzadka. W czasie koszenia należy skrócić długość trawy o około 1/3 – 1/2 jej wysokości, trzymając się jednocześnie zasady, że wysokość trawy musi być dopasowana do aktualnych warunków atmosferycznych. Dlatego jeżeli trawnik ma być niski wówczas należy pamiętać o tym, że poza częstym koszeniem trawa będzie wymagać również bardziej intensywnego nawożenia. Brak właściwych zabiegów pielęgnacyjnych może z kolei prowadzić do pojawienia się chorób. Co więcej nisko skoszona trawa w czasie upałów jest narażona na szybkie wysuszenie. Tym samym w okresie lata, kiedy panują wysokie temperatury należy pozostawić nieco na wyższą trawę. Nie należy także kosić trawy podczas intensywnego promieniowania słonecznego. Znacznie lepiej jest wykonywać ten zabieg wieczorem. W tym celu wykorzystać można innowacyjne kosiarki Stiga, zarówno elektryczne, jak również spalinowe. Jest to wytrzymały sprzęt, który może służyć wiele lat do pielęgnacji trawnika.

Wertykulacja oraz aeracja trawnika

Wraz z nadejściem wiosny trawnik należy odświeżyć po zimie. Warto zacząć od zebrania gałęzi, śmieci, liści oraz suchej trawy. Następnie można przeprowadzić zabiegi takie jak aeracja oraz wertykulacja. Z pomocą przychodzą narzędzia marki Stiga wertykulator umożliwia pionowe nacinanie darni. Pozwoli to pozbyć się obumarłych resztek trawy, mchu oraz filcu. Zabieg należy przeprowadzać dwa razy w roku, czyli na początku wiosny oraz jesienią. Następnie wykonuje się aerację, czyli tak zwane napowietrzenie trawnika. Poprawia się wówczas strukturę gleby oraz zwiększa dopływ powietrza i wody do korzeni. Aeracja polega na bardzo głębokim nakłuwaniu darni przy pomocy aeratora Stiga. Oczywiście jeżeli trawnik jest bardzo mały można wykorzystać specjalne widły lub nakładki na buty wyposażone w kolce. Jednak większe powierzchnie trawników wymagać będą zastosowania odpowiedniego sprzętu. Aerację wystarczy przeprowadzić dwa razy w roku, wiosną oraz wczesną jesienią lub późnym latem. Ważne jest jednak, aby przed zabiegiem skosić trawnik oraz obficie podlać. Po wymienionych zabiegach można przejść do nawożenia trawnika. Warto wykorzystać preparaty zawierające dużą ilość azotu, który skutecznie pobudza trawnik do wzrostu. Natomiast jesienią można wykorzystać nawóz bogaty w fosfor, aby w ten sposób wzmocnić trawę oraz zapewnić jej lepsze zimowanie. Istotne jest, aby murawę nawozić w pochmurny dzień, po jej skoszeniu oraz wygrabieniu trawy. Wówczas preparat wnika głęboko do kieszeni roślin, spełniając swoje zadanie oraz odżywiając murawę.

Wyświetlony 613 razy