Storczyki są często wybierane ze względu na swój dekoracyjny wygląd. Mamy również dostępnych wiele odmian barwnych, dlatego też możemy dobrać odpowiedni kolor do obdarowywanej przez nas osoby. Jeśli odpowiednio zadbamy o storczyki, to przez wiele lat będą wypuszczać nowe pędy kwiatowe. Jest to zatem prezent na lata.
Hodowla i pielęgnacja storczyków
W hodowli storczyka najważniejsze jest podłoże i przezroczysta osłonka. Najlepiej wybrać gotowe podłoże do storczyków. Są to kawałki kory i włókna. Imituje to naturalne warunki, w których rosną storczyki. Rośliny te w naturze rosną na drzewach. Przezroczysta osłona jest ważna z dwóch względów. Po pierwsze dzięki niej promienie słoneczne docierają do korzeni, co umożliwia zajście procesu fotosyntezy. Oprócz tego dzięki przezroczystej osłonie możemy stale obserwować stan korzeni. Mocno zielone korzenie to znak, że roślina ma odpowiednią ilość wody. Blade korzenie oznaczają, że musimy podlać storczyka.
Większość odmian storczyków kwitnie raz w roku. Okres kwitnienia trwa w tym wypadku 3-4 miesiące. Niektóre odmiany mogą kwitnąć nawet 2-3 razy w roku. Zdarzają się również storczyki, które przez cały rok wypuszczają nowe pędy. Oczywiście wszystko zależy od dostępności światła, podlewanie i nawożenia. W okresie kwitnienia storczyki nawozimy przy każdym podlewaniu. Stosujemy połowę dawki, którą sugeruje producent. Storczyki nie lubią przenawożenia, a producenci zalecają stosowanie zbyt dużych dawek nawozów. Dobrze sprawdzą się również nawozy ekologiczny na bazie biohumusu. Do wyboru mamy nawóz w płynie lub w postaci pałeczek. Pałeczki nawozowe umieszczamy w doniczce, gdzie będą stopniowo uwalniać składniki odżywcze.
Po przekwitnieniu nawozimy storczyki raz na miesiąc. Pozwoli to roślinie zregenerować się, rozwinąć system korzeniowy i przygotować się do kwitnienia. Kiedy zobaczymy, że storczyk wypuszcza nowe liście lub pędy, to możemy zwiększyć częstotliwość nawożenia. Doskonale w tym celu sprawdzą się nawozy i odżywki do storczyków firmy Compo, które z pewnością przydadzą się każdemu kto zajmuje się domową lub zawodową pielęgnacją tych kwiatów.. Błędem jest obcinanie łodyg zaraz po przekwitnięciu. Często storczyki wypuszczają młode pędy właśnie z tych, które już zgubiły kwiaty. Roślina sama pozbędzie się łodygi. Możemy ją uciąć dopiero kiedy będzie sucha. Jeśli zauważymy usychanie dolnych liści, to również możemy je odciąć. Wtedy storczyk powinien wypuścić nowe.