piątek, 17 luty 2023 12:49

Chlorowanie - skuteczna metoda pozbycia się bakterii z basenu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
chlor basenowy chlor basenowy Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Stosowanie chloru w wodzie basenowej nikogo tak naprawdę nie dziwi. Zadaniem takiej chemii basenowej jest wykazanie działania bakteriobójczego. Dzięki temu woda jest zdezynfekowana. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tej tematyce, aby z pełną świadomością podejść do czyszczenia wody w basenie.

 

Chlor basenowy - czego można się spodziewać?

Ledwo pierwsze promienie słoneczne zagoszczą, wiele osób wyciąga basen ogrodowy, który w wyjątkowo upalne dni jest w stanie dać przyjemne ochłodzenie. Długotrwałe użytkowanie jednej wody przez dużą ilość osób, może doprowadzić do namnażania się bakterii. Chlor basenowy będzie wspierał dezynfekcję wody, dzięki czemu nie będą w niej rozwijać się groźne dla zdrowia (niekiedy nawet życia!) bakterie i wirusy. Warto również nadmienić, że oprócz funkcji ochronnej, chlor jaki dostępny jest w postaci proszku, ma jeszcze jedną ważną funkcję. To dzięki niemu będzie można mieć krystalicznie czystą wodę, dzięki czemu miesięczne koszty eksploatacji basenu są w stanie nieco się obniżyć.

Chemia basenowa - środki ostrożności

Chlor do basenu, jak również inne produkty służące do czyszczenia, dostać można bez trudu w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Decydując się na zakup, nie można zapomnieć o środkach ostrożności. Jest to bowiem chemia, która może zaszkodzić człowiekowi. W szczególności dzieciom.

Takie produkty trzeba trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nigdy nie można pozwolić na to, aby te środki chemiczne były stosowane przez dzieci - nawet pod nadzorem dorosłych. Rodzice muszą to robić sami. Tym bardziej że konieczne jest zastosowanie się do wskazań producentów, jakie zawsze są dokładnie opisane na opakowaniu. Dzięki temu będzie wiadomo, ile granulatu należy używać i w jakich odstępach czasu. Zachowanie środków ostrożności jest bardzo ważne!

Najskuteczniejsza metodą oczyszczania

Mówiąc o środkach chemicznych, które dedykowane są do basenów prywatnych, publicznych, trzeba powiedzieć, że chlor zaliczany jest do jednych z najskuteczniejszych. Metoda chlorowania pozwala na zniszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych. To dzięki niemu w basenie będzie czysta woda, gdzie nie trzeba będzie obawiać się nie odfiltrowanych zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Trzeba jednak mieć świadomość co do tego, że na bieżąco należy kontrolować poziom chloru w basenie. Jego nadmierna ilość może zaszkodzić człowiekowi, m.in. doprowadzając do podrażnienia skóry człowieka i jej przesuszenia.

Chlor w basenie - jak kontrolować jego ilość?

Każda osoba, która chce mieć w basenie czystą wodę, powinna pomyśleć dodatkowo o zakupie specjalnych testerów. To dzięki nim możliwe będzie zmierzenie poziomu chloru w zbiorniku wodnym. W sklepach znaleźć można testery ręczne, paskowe lub elektroniczne. Decydując się na taki zakup, warto sprawdzić rekomendacje. Im będzie się miało do czynienia z lepszym testerem, tym większa pewność, że uda się otrzymać realny wynik. Warto przy tym nadmienić, że dzięki temu będzie również możliwa regulacja pH wody. Testery są w stanie bowiem odpowiedzieć, jaki jest dokładny poziom pH. Takim tematem również warto się zainteresować, jak również normami, które mówią o tym, jaki poziom chloru powinien być w basenie.

Co należy jeszcze wiedzieć?

Jeżeli tester wykazał, że do basenu została dodana zbyt duża ilość chloru, nie ma co panikować. W sklepach można otrzymać dedykowane preparaty chemiczne, które są w stanie zneutralizować jego działanie, obniżające poziom. Drugą opcją jest poczekanie aż chlor sam ulotni się z basenu do optymalnego poziomu.

Wyświetlony 549 razy