Oczywiście na rynku znaleźć można różnego rodzaju urządzenia, więc bez problemu można dopasować technologię i parametry do indywidualnych potrzeb. Głównym zadaniem tego typu sprzętu jest to, że umożliwia dokładne spulchnienie gleby. Wykorzystuje się do też do wyrównania powierzchni gleby.
Urządzenie, które umożliwia dokładne spulchnienie gleby
Nowoczesne spalinowe i elektryczne glebogryzarki posiadają niezależny napęd noży roboczych. Tym samym przemieszanie warstwy ornej gleby po zbiorach jest proste i szybkie, a sam zabieg nie tylko będzie spulchniać ziemię, ale również napowietrza trawnik. A tym samym przygotowuje się glebę pod wysiew, oczyszcza się ją z resztek roślin, co przy użyciu takich narzędzi jak szpadel czy motyka byłoby pracochłonne i trudne.
Sprzęt do wyrównania powierzchni gleby
Podstawową funkcją glebogryzarki jest dokładne spulchnienie gleby. Dzięki wykorzystaniu obrotów noży zewnętrznych napowietrza się zbitą ziemię, miesza się ją z piaskiem, kompostem czy nawozem, a przy dokładnym rozdrobnieniu niszczy się chwasty. W wielu wariantach urządzenia mają możliwość wymiany ostrzy, a tym samym da się nimi wykonać wertykulację i aerację trawnika. To czyni z glebogryzarki jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń w ogrodzie.
Jak działa glebogryzarka Hortmasz hgs?
Spalinowa glebogryzarka Hortmasz to przede wszystkim napędzany silnikiem obrotowy wał. Na nim zamocowane są noże robocze, które wbijają się w glebę nawet na głębokości kilkunastu centymetrów. Szczegółowe parametry zależą w dużej mierze od rodzaju urządzenia. Te różnią się mocą, wielkością i sposobem napędzania. Bardzo popularne są glebogryzarki spalinowe. Świetnie się sprawdzają do wyrównania dużych powierzchni w ogrodach, a dzięki dużej mocy świetnie są w stanie poradzić sobie z twardym i zbitym gruntem. Elektryczne modele nie będą tak wydajne i oczywiście wymagają dostępu do sieci, ale będą wystarczające w mniejszych ogrodach i na działkach. Poza tym są cichsze oraz tańsze.
Zwróć uwagę na pojemność silnika i inne parametry
Wybierając glebogryzarkę, należy też wziąć pod uwagę różne parametry. Ważna jest szerokość robocza, która określa, ile powierzchni gleby za jednym razem jest w stanie urządzenie spulchnić. Ten parametr warto dopasować do wielkości ogrodu. Te duże bowiem nie będą praktyczne w niewielkich miejscach, a za małe będą nieefektywne. Warto też sprawdzić, jaka jest maksymalna głębokość pracy glebogryzarki. Dokładniejsze będą urządzenia, które spulchniają ziemię na głębokości większej niż 20 cm. Zastosowany mechanizm także ułatwia wydobycie maszyny, a duże koła transportowe umożliwiają manewrowanie nawet w trudnych warunkach. Ciekawą opcją jest także możliwość regulacji głębokości. Do przenoszenia największych obciążeń odpowiednie będą glebogryzarki, których prędkość obrotowa silnika jest wysoka. Moc wpływa również na wydajność urządzenia, więc na większym terenie optymalne będzie urządzenie o mocy powyżej 5 KM. Glebogryzarka spalinowa to maszyna przeznaczona do różnych prac i montaż dodatkowych akcesoriów pozwala rozbudować o kolejne funkcje. Sprawdzi się do napowietrzania gleby i trawników, wertykulacji, odśnieżania, pielęgnacji i zbiorów warzyw okopowych, wyrównywania trawnika oraz przygotowania gleby pod uprawę roślin, a wyposażenie w regulowaną wysokość dźwigni sterującej pozwala dostosować parametry do swoich potrzeb.