wtorek, 27 grudzień 2022 17:43

Chemia do basenu - co musisz wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
chemia do basenu chemia do basenu Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Czysta woda to źródło życia i zdrowia, nie tylko jeśli chodzi o czystą wodę do picia. Czystość wody ma także ogromne znaczenie w przypadku basenów miejskiego, basenu ogrodowego, jacuzzi i każdego zbiornika w formie basenu, z którego korzystamy.

Do klarowania wody np. w basenie ogrodowym służy zaawansowana chemia do basenu. Jakie są rodzaje chemii basenowej? Jak stosować chemię basenową? Dlaczego tak ważna jest czynność dezynfekcji wody basenowej?

Dlaczego warto stosować chemię basenową do czyszczenia - co nam daje dezynfekcja wody basenowej?

Stojąca woda w basenie, co do zasady nie zawiera chloru, a to właśnie chlor ma właściwości czyszczące wodę. W przypadku wody z basenu, łatwo mogą się z niej pojawić grzyby, glony, bakterie, różne rodzaje osadów czy zanieczyszczenia. Wpływają na to takie czynniki jak temperatura, promieniowanie słoneczne, a także bliskość roślinności wokoło zbiornika. Obecność glonów czy bakterii sprzyja oczywiście powstawaniu różnych chorób czy alergii, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia filtracja wody oraz stosowanie odpowiednich preparatów np. w płynie, w formie tabletki czy w takich formach jak granulat czy dozowniki. 

Każdy preparat zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń, czyli działa prewencyjnie, jak również dzięki ich stosowaniu, eliminuje zagrożenia na bieżąco.

Pierwszy etap uzdatniania wody - odczyn wody ma znaczenie. Chemia basenowa w praktyce.

Każda chemia do basenu musi mieć swój początek. Rynek oferuje nam różne preparaty do czyszczenia, jednak pierwszy etap obejmuje regulację pH w wodzie. Taki poziom pH musi być obojętny - ani zbyt kwaśny ani zbyt zasadowy. Jeśli pH będzie zbyt zasadowe może to powodować podrożenia ciała, jeśli zbyt kwaśne - może zniszczyć np. fugi czy elementu samego basenu. Idealne pH ma zakres 7,2 - 7,4. 

Ważne jest, aby poziom pH mierzyć w basenie raz w tygodniu, a służą do tego testery pH, najczęściej w formie pasków lakmusowych, które zanurza się w wodzie.

Kolejne etapy usuwania zanieczyszczeń za pomocą chemii

Drugim krokiem jest odpowiednia dezynfekcja basenu. Wyróżnia się w tym celu dwa jej rodzaje - możemy zastosować dezynfekcję metodą tlenową lub chlorową. 

Metoda chlorowa, polega na dozowaniu chloru stabilizowanego obejmującego multifunkcyjne tabletki, granulat lub płyn. Chlor używa się ciągle, raz na tydzień. Do dezynfekcji służy także chlor nieorganiczny w formie chlorowania szokowego. Co ważne, używanie chloru to metoda bezpieczna, tania, skuteczna i łatwa w stosowaniu. Dozowanie tabletek jest proste, dzięki wygodnym dozownikom. To wydajny sposób na czyszczenie.

Metoda tlenowa to sposób podobny do chloru, ale tu składnikiem jest aktywny tlen. Jest to metoda dla osób uczulonych na chlor, ale także droższa.

Kolejny etap to usuwanie glonów i innych zanieczyszczeń w formie koagulacji i filtracji. Na przykład zanieczyszczenia metaliczne czy mineralne, można zbić w skupisko i wyłowić je mechanicznie dzięki zwykłym szczotkom lub odkurzaczom basenowym. Dodatkowo, warto używać filtr piaskowy i kartuszowy.

Ostatnim etapem jest prewencja wobec glonów. Używa się do tego środków prewencyjnych tj. środki glonobójcze, raz w tygodniu. Pamiętaj, że algi lubią się namnażać dość szybko, zwłaszcza w wysokich temperaturach, staje się także z czasem odporne na sam chlor. Dlatego też tak ważne jest używanie ww. preparatów glonobójczych.

Już wiesz, że czysty basen to nie tylko kwestia walorów wizualnych, ale odpowiednie, systematyczne jego czyszczenie odpowiednią chemią do basenów, dba o nasze zdrowie i samopoczucie, a także na nasz komfort. Każdy chce się kąpać bezpiecznie, bez ryzyka podrażnień, alergii czy chorób, dlatego zdecydowanie warto o tym pamiętać.

Wyświetlony 592 razy