wtorek, 17 sierpień 2021 17:46

Przekształcenie użytkowania wieczystego na własność

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
nowe mieszkania w powiecie nowodworskim nowe mieszkania w powiecie nowodworskim pixabay

Wiele osób myli pojęcia związane z użytkowaniem wieczystym, a własnością. Istnieją istotne różnice pomiędzy tymi pojęciami.

Osoby poszukujące możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego na własność będą też z pewnością zastanawiać się w jaki sposób tego dokonać, aby uzyskać konkretne korzyści z tego względu. Co więc warto o tym wiedzieć?

Użytkowanie wieczyste – co to?

Generalnie rzecz ujmując użytkowanie wieczyste to prawo podmiotowe, które dotyczy nieruchomości gruntowej. Polega to na przekazaniu takiego gruntu, którego własność należy do Skarbu Państwa lub innego podmiotu związanego z administracją terenu (a więc jednostki samorządów terytorialnych), w ręce osoby fizycznej lub prawnej na określony czas. Zwykle jest to 99 lat. Osoba uzyskuje użytkowanie wieczyste dotyczące konkretnego gruntu, ale właścicielem nadal pozostaje państwo. W takim przypadku prawa należące do użytkownika są całkiem spore i dość podobne do tych, które posiada sam właściciel danego terenu. Nie jest jednak właścicielem i musi płacić określone kwoty miesięczne lub roczne za użytkowanie gruntu należącego do państwa.

Czym jest własność nieruchomości?

Jeśli mówimy o własności to oczywiście w takim przypadku właściciel ma pełne prawa do danej nieruchomości i gruntu. Jest to potwierdzone w akcie notarialnym. Może więc taką nieruchomość sprzedać lub wynająć. Innymi słowy może zrobić z nieruchomość to na co pozwala mu prawo własności.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w powiecie nowodworskim

Na czym polega przekształcenie użytkowania wieczystego na własność?

Od roku 2005 w polskim prawie dozwolone jest przekształcenie użytkowania wieczystego na własność. Można się o to ubiegać składając odpowiednie dokumenty i wnioski do jednostki do której należy dana nieruchomość. Na przykład jeśli właścicielem jest województwo to wniosek musi być złożony do zarządu województwa. Jeśli natomiast nieruchomość należy do konkretnej gminy to wniosek składa się u wójta. Oczywiście przekształcenie użytkowania wieczystego na własność wiąże się z opłatami, dlatego należy mieć świadomość tego, że będzie to proces, na który należy przygotować odpowiednią kwotę pieniędzy wykupu.

Prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe

Warto zauważyć, że od początku 2019 roku weszło w życie prawo, które przekształca użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe na prawo własności tych właśnie gruntów. Osoby otrzymują odpowiednie dokumenty oraz informacje o kwotach związanych z opłatą na przekształcenie. Warto skorzystać z tej opcji, która pozwala uzyskać konkretną bonifikatę pieniężną.

Wyświetlony 985 razy