Spis treści:
- Rekordowy budżet na mieszkalnictwo
- Nowe przepisy i fundusz budownictwa społecznego
- Nowy model finansowania mieszkań
- Dostępne mieszkania dla Polaków
Rekordowy budżet na mieszkalnictwo
Budżet na mieszkalnictwo w 2025 roku jest najwyższy w historii. Wiceminister Tomasz Lewandowski podkreślił podczas konferencji prasowej, że środki te są znacząco wyższe niż w latach poprzednich. Na sam fundusz dopłat, który wspiera budownictwo społeczne i komunalne, przewidziano aż 2,5 mld zł.
Lewandowski dodał, że budżet ten jest wynikiem wieloletnich prac nad zwiększeniem dostępności mieszkań dla Polaków. Celem jest stworzenie stabilnego systemu finansowania, który zapewni rozwój mieszkalnictwa społecznego na wiele lat.
Nowe przepisy i fundusz budownictwa społecznego
Wiceszef resortu rozwoju i technologii zaznaczył, że trwają prace nad nowymi regulacjami, które umożliwią lepsze wykorzystanie dostępnych środków. Jednym z kluczowych pomysłów jest powołanie Funduszu Budownictwa Społecznego, postulowanego przez Lewicę. Fundusz ten miałby zapewniać środki na budowę mieszkań społecznych, które pozostawałyby własnością instytucji publicznych, takich jak gminy czy spółdzielnie mieszkaniowe.
Jak wskazał Lewandowski, w Polsce ok. 4 mln rodzin, nie ma możliwości uzyskania mieszkania socjalnego lub komunalnego, a jednocześnie nie posiada zdolności kredytowej. Fundusz Budownictwa Społecznego miałby stanowić rozwiązanie tego problemu, finansując budowę lokali z przeznaczeniem na wynajem dla osób o średnich dochodach.
Nowy model finansowania mieszkań
W ramach proponowanych zmian rząd planuje wprowadzenie nowego modelu finansowania mieszkań. Mechanizm ten zakłada, że 15 proc. wartości mieszkania pokryje wkład lokatorski, 20-30 proc. stanowić będą bezzwrotne środki z Funduszu Budownictwa Społecznego, a reszta zostanie sfinansowana z kredytu o niskim oprocentowaniu na poziomie 1 proc. Okres spłaty wynosiłby nawet 50 lat.
Dzięki temu modelowi, możliwe będzie budowanie mieszkań z niskim czynszem. Lokale te mają być dostępne dla osób, które pracują i regularnie płacą podatki, ale nie są w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania na rynku komercyjnym.
Dostępne mieszkania dla Polaków
Program ma na celu zwiększenie liczby dostępnych mieszkań w Polsce. Wiceminister Lewandowski podkreślił, że dzięki nowym rozwiązaniom samorządy oraz spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować inwestycje na większą skalę. Kluczowe jest, aby środki były dobrze wykorzystane i trafiły do osób, które najbardziej ich potrzebują.
Nowe przepisy oraz rekordowy budżet na mieszkalnictwo w 2025 roku, mogą stać się punktem zwrotnym w rozwoju budownictwa społecznego w Polsce. Planowane rozwiązania pozwolą na budowę tysięcy mieszkań, które zapewnią Polakom stabilne warunki życia.
Źródło: PAP