poniedziałek, 26 październik 2020 16:09

Zalety rekuperacji

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Rekuperacja Rekuperacja

Pojęcie rekuperacji jest spotykane w nowoczesnym budownictwie coraz częściej, jednakże nadal pozostaje spora grupa osób, która nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest rekuperacja.

 

Samo słowo rekuperacja wywodzi się od łacińskiego „recuperatio”, czyli odzyskiwanie energii. Dziś mianem rekuperacji nazywamy system wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli tak zwaną rekuperację ciepła. Dlaczego rekuperacja jest obecnie tak popularna i jakie są jej największe zalety?

Ochrona środowiska, niskie rachunki i czyste powietrze

Świadomość ekologiczna rozpościera swoje skrzydła nad coraz większą częścią społeczeństwa. Czas nagli, ponieważ zasoby naszej planety nie są nieskończone, a jakość środowiska naturalnego przez wpływ człowieka, drastycznie spada. Dlatego też tak ważne i tak istotne są wszystkie rozwiązania, które pomagają nam chronić naszą planetę. Technologie i rozwiązania, takie jak rekuperacja pozwolą nam opóźnić degradację naszego środowiska na tyle, by nasze dzieci i wnuki mogły także doświadczać czystego powietrza, pięknych lasów i bujnej natury. Właśnie z tego powodu rekuperacja staje się obecnie niemalże standardem budowlanym, gdyż pozwala na bardzo imponujące zmniejszenie kosztów ogrzewania całego budynku.

Na czym polega fenomen rekuperacji? Otóż w standardowej wentylacji ciepłe powietrze opuszcza pomieszczenie i wysyłane jest na zewnątrz. W tym samym czasie wprowadzane jest do budynku świeże powietrze z zewnątrz, jednakże nieogrzane, przez co zwiększa się zapotrzebowanie na prawidłowe ogrzanie całego budynku. Przez to koszty ogrzewania są tak naprawdę o wiele wyższe, niż być powinny. W rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła, wszystko działa następująco – ciepło powietrza, które odprowadzane jest na zewnątrz, zostaje przechwycone i dzięki temu świeże powietrze z zewnątrz nie jest już zimne. Pozwala to bardzo mocno zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdyż nie ma potrzeby dodatkowego ogrzewania budynku, ponieważ rekuperator nie pozwala na wahania temperatur spowodowane wentylacją. Co więcej, powietrze wprowadzane do budynku zostaje dodatkowo przefiltrowane, dzięki czemu niegroźne są dla nas wirusy, patogeny, czy inne drobnoustroje.

Najważniejsze zalety rekuperacji

Głównymi zaletami rekuperacji są:

  • zmniejszenie poziomu CO2 w budynku (co ma bardzo pozytywny wpływ na jakość snu),
  • czyste nawiewane powietrze, wolne od wirusów, bakterii i patogenów,
  • mniejsze rachunki za ogrzewanie,
  • brak much, komarów i innych owadów (gdyż nie trzeba wietrzyć pomieszczeń),
  • mniej kurzu i roztoczy, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików.

 

Budynek z rekuperacją jest budynkiem energooszczędnym, dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska, a także zaoszczędzamy sporo pieniędzy. Dlatego też coraz większa ilość osób decyduje się na montaż rekuperacji w swoich domach, przez co ta technologia staje się swoistym standardem ekologicznym w nowoczesnym budownictwie.
Jeżeli interesuje Cię rekuperacja i chcesz dowiedzieć się o niej więcej informacji, to koniecznie odwiedź stronę venteco.com.

Zobacz ofertę rekuperacji dla Twojego domu i postaw na energooszczędność już dziś!

Wyświetlony 1850 razy